Krezusi branży IT

Spadek akcji Microsoftu zmniejszył dystans między Billem Gatesem a Larrym Ellisonem z Oracle'a w rankingu najbogatszych ludzi na świecie.

Groźba podziału Microsoftu spowodowała spadek akcji firmy, a co za tym idzie wartości majątku Billa Gatesa do 49,4 mld USD, podczas gdy majątek Larry Ellisona z Oracle'a wzrósł do 48 mld USD. Gdy akcje Microsoftu spadły o 45% w porównaniu z najwyższymi rocznymi notowaniami, to akcje firmy Oracle - drugiego software'owego giganta - wzrosły w tym samym okresie o 544%. Firma Oracle to największy producent oprogramowania do zarządzania bazami danych, umożliwiającego obsługę olbrzymiej ilości danych cyfrowych. Ponadto Oracle tworzy oprogramowanie biznesowe, które automatyzuje pracę np. serwisów informacyjnych i zarządza łańcuchem dostawców.

Spadek notowań Microsoftu uszczuplił fortunę Gatesa, który posiada 15% akcji firmy z Redmond, o 10 mld USD i choć Gates, tak jak Ellison mają również udziały w innych firmach (oprócz macierzystych), wahania akcji Microsoftu czy Oracle'a mają podstawowy wpływ na dochody obu panów. Spadek akcji Microsoftu uczynił z Larrego Ellisona drugiego najbogatszego człowieka świata, którym do tej pory był Warren Buffet, prezes holdingu Berkshire Hathaway. Jego majątek - wg magazynu Forbes - wynosił w 1999 r. 28,6 mld USD.


Zobacz również