Król będzie tylko jeden: Android

System operacyjny Android to nie tylko smartfony i tablety. Dzięki otwartości i współpracy z producentami platforma Google trafia na kolejne rodzaje urządzeń. Android ma wszelkie szanse stać się "mobilnym królem". Jest tylko kilka "ale".


Polecamy:

Zobacz też:

Sprzedaż "sprytnych telefonów" wg systemu operacyjnego (IV kw. 2010 r.) | Źródło: Canalys.

Smartfony łączą możliwości przenośnych odtwarzaczy MP3, nawigacji GPS i kompaktów cyfrowych. Obecnie sprzedają się lepiej nawet od pecetów.

Android liderem wśród smartfonów

Pod koniec roku 2009 r. Gartner przewidywał, że w 2012 r. Android stanie się numerem dwa na rynku systemów mobilnych. System miał wtedy zaledwie 3,5% udziału i firma nie przewidziała, że w czwartym kwartale 2010 r. będzie to już 32% wszystkich sprzedawanych smartfonów na świecie, czyli absolutny numer jeden w skali światowej.

Zobacz również:

  • Samsung Galaxy S21 FE - data premiery, cena, specyfikacja techniczna [01.12.2021]
  • Z tą funkcją zeskanujesz dokumenty aparatem!

Android stał się również poważnym konkurentem Apple'a na ranku tabletów. Choć iPad wyprzedził resztę stawki o cały rok, w trzech ostatnich miesiącach 2010 r. urządzenia z systemem Google stanowiły już 22% sprzedawanych tabletów, co daje 2 miejsce na rynku.

Dlaczego Android?

Android dogania iOS dzięki otwartości. Apple uznał, że firmowy system powinien znaleźć się tylko w jego produktach (m.in. iPhone, iPad). Prawdopodobnie nigdy nie udostępni też kodu źródłowego swojego systemu. Google podchodzi do tej sprawy zupełnie inaczej. Korzysta z licencji open source, co znaczy, że kod systemu jest dostępny dla każdego.

Producenci sprzętu otrzymali od Google platformę, z której mogą teraz dowolnie korzystać i dostosowywać do własnych potrzeb. Na Androida łatwiej jest pisać aplikacje, a przy pewnym zasobie wiedzy, można wgrać go na niemal każde urządzenie.

Android okazuje się niezwykle przyjazny dla programistów i klientów. Ci pierwsi otrzymują dobre narzędzia programistyczne i wolną rękę w pracy. Z kolei użytkownicy dostają sklep z aplikacjami, prostą łączność z komputerem (m.in. USB, Bluetooth) i dostęp do wielu różnych formatów multimedialnych, takich jak Adobe Flash - niedostępny w urządzeniach Apple'a.

Jest też to "coś", co można by określić jako "moc Google". Firma ta w dużym stopniu stworzyła dzisiejszą Sieć. To ona wyznacza trendy internetowe i mobilne. Klienci Androida mają pełny dostęp do wszystkich popularnych usług Google, w tym Gmaila, Dokumentów czy Tłumacza.