Król w wersji beta

Zmiany w interfejsie, nowe funkcje szybkiego zaznaczania, niedestrukcyjne filtry i automatyczne łączenie warstw obrazu to najważniejsze nowe cechy Adobe Photoshop CS 3, udostępnionego w wersji beta.

Po raz pierwszy w historii najsłynniejszego programu do grafiki rastrowej i fotoretuszu firma Adobe zdecydowała się na opublikowanie przedpremierowej wersji aplikacji. Adobe Photoshop CS 3 beta można bezpłatnie pobrać (plik instalacyjny ma ponad 300 MB) i przetestować - wystarczy zarejestrować się na stronie http://labs.adobe. Jakich nowości możemy się spodziewać? Przede wszystkim zmieniono interfejs - modyfikacje dotyczą głównie pasków i okien narzędziowych, które zostały wyposażone w przyciski służące do ich zmniejszania i powiększania. Zmiany są przemyślane i bardzo poprawiają organizację miejsca na ekranie. Jest kilka nowych narzędzi, m.in. do szybkiego zaznaczania kształtów, poprawiania zaznaczenia, do retuszu uwzględniającego perspektywę, automatycznego łączenia warstw oraz tzw. Smart Filters, czyli niedestrukcyjne filtry, działające jak dodatkowa warstwa obrazu i bardzo przydatne do zaawansowanego retuszu zdjęć.

Funkcja szybkiego zaznaczania kształtów (Quick Selection Tool) analizuje obraz zaznaczany myszą i niemal natychmiast sprytnie dopasowuje kontur zaznaczenia. Narzędzie sprawdza się znakomicie w wypadku zdjęć przeznaczonych do wycinania obiektów (a więc np. z jednolitym jasnym tłem), ale potrafi zdziałać cuda nawet z fotografiami krajobrazu. Funkcje automatycznego wyrównywania i łączenia dotyczą warstw, ale można także szybko połączyć kilka ekspozycji, aby uzyskać zdjęcie o dużej rozpiętości tonalnej (HDR) - wystarczy użyć opcji File | Automate | Merge to HDR. Również Smart Filters są interesujące, na wydajnych komputerach pozwalają szybko wypróbować różne wersje retuszu zdjęcia, należy jednak każdą warstwę, która ma być tak przekształcana, najpierw zamienić na tzw. Smart Object (Filter | Convert for Smart Filters).

InformacjeAdobe http://labs.adobe.com Cena nieustalona


Zobacz również