Królowie spamu

Czy na tytuł króla spamu najbardziej zasłużył ten, kto musi odsiedzieć najdłuższy wyrok, czy ten kto uniknął "wypoczynku" w placówkach penitencjarnych? Czy wyznacznikiem "królewskiej" reputacji powinna być wysokość zysków czerpanych ze spamowania czy raczej kwoty odszkodowań, wpłacanych na rzecz poszkodowanych spółek? Jedno jest pewne - spamowanie to intratny biznes, ale niewielu spamerów może w tej dziedzinie wykazać się prawdziwymi sukcesami. Poniżej znajdziecie zestawienie pretendentów do miana "króla spamu", którym się... udało(?).

Adam Vitale (pseudonim: batch1, n1hustler4life)

Status: odsiaduje karę 30 miesięcy więzienia

Jeden z filarów (obok Todda Moellera) gangu spamerskiego g00dfellas. Specjalizował się w spamie typu pump-and-dump, czyli sztucznym windowaniu cen akcji spółek. W czerwcu 2007 uznany winnym zalania spamem 1,3 mln. kont pocztowych portalu AOL w ciągu tygodnia. Swego czasu przechwalał się, iż jego działalność przynosi mu zyski w wysokości 40 tys. USD na tydzień.

Jeremy Jaynes (pseudonim: Gaven Stubberfield)

Status: wolny

Jaynes - do spółki z siostrą, Jessicą DeGroot - wysyłali niechciane wiadomości za pomocą skradzionej bazy danych o ponad 90 mln. użytkowników serwisu AOL. Zarabiali w ten sposób od 400 do 750 tys. dolarów miesięcznie, wykorzystując chęć swoich ofiar do szybkiego zarobku. W 2004 r. Jaynesa skazano na 9 lat pozbawienia wolności, jednak we wrześniu br. Sąd Najwyższy w stanie Virginia uznał, iż przepisy, za jakich naruszenie skazano Jaynesa, były zbyt ogólne i ograniczały jego prawa wynikające z... pierwszej poprawki do amerykańskiej konstytucji (wolność słowa).

Edward Davidson (pseudonim: Fast Eddie)

Status: nie żyje (popełnił samobójstwo)

Zgodnie z informacjami dostarczonymi przez FBI, Davidson miał firmę Power Promoters, zajmującą się promocją niemal wszystkiego, co można sprzedać. W czerwcu 2007 r. oskarżony o naruszenie ustawy CAN-SPAM i skazany na 21 miesięcy odsiadki w zakładzie o złagodzonym rygorze. W lipcu 2008 r. (2 miesiące po rozpoczęciu odbywania kary) zbiegł z więzienia, po czym... zamordował żonę i 3-letnią córkę (inną z córek, 16-letnią, postrzelił), a następnie popełnił samobójstwo.

Bill Waggoner (pseudonim: Ric Melhalf, Steve Lister)

Status: konsultant ds. Sieci

Zdobył "sławę" reklamując viagrę i środki odchudzające. Jeden z nielicznych spamerów, którzy się ujawnili - w 2003 r. wystąpił przed amerykańską Federalną Komisją Handlu. Mimo, że wciąż figuruje w bazie ROKSO, śledzącej aktywność spamerów, sam określa się mianem eksperta ds. optymalizacji sieci komputerowych, trendów marketingowych, reklamy...

Robert Alan Soloway (pseudonim: Badvertise500, Oregondude541, worldmailer541)

Status: ma rozpocząć odbywanie kary 47 miesięcy więzienia

Działalność w biznesie Soloway rozpoczął w 1997 r. zakładając spółkę Newport Internet Marketing Corporation. Początkowo sprzedawał... fałszywe listy adresów e-mail osób, które zgodziły się na otrzymywanie reklam. Potem sam dał o sobie znać jako spamer, wykorzystując sieci botnet do dystrybucji spamu w miliardowych ilościach. W 2005 r. pozwany przez Microsoft za wykorzystanie adresów Hotmail i MSN. Sąd skazał Soloway'a na grzywnę w wysokości 7,8 mln USD. W tym samym spadła na niego jeszcze jedna grzywna - 10 mln dolarów na rzecz pewnego dostawcy usług internetowych z Oklahomy. W maju 2007 r. zatrzymany przez FBI pod wieloma zarzutami przestępczej działalności. W marcu br. usłyszał akt oskarżenia o 40 przestępstw jakich się dopuścił, a w lipcu usłyszał wyrok.