Kropla, kropelka, pikolitr


Pikolitry kontra kolory

Interesujące jest porównanie dwóch tańszych koncepcji: sześciu kolorów i większej kropli w tańszych Epsonach z systemem czterech kolorów i dwukrotnie mniejszej objętości w Canonach. Jak się można było spodziewać po porównaniu najmniejszych dawek barwnika, czterokrotne rozpuszczenie fotograficznego atramentu w Epsonach daje lepsze wyniki niż tylko dwukrotne zmniejszenie objętości kropli w modelach i450 i i470D. Odmienne są wyniki porównania z droższym Canonem, modelem i850. Pozornie ma on te same parametry druku co i450, ale zastosowanie innej głowicy pozwala uzyskać fotografie lepszej jakości, niż w wypadku tańszych Epsonów.

Przewaga jakości wydruków foto w niedrogich Epsonach została przez tańsze Canony zniwelowana w pozostałych testach. Lepsze jest nie tylko tempo druku, ale także jakość w pozostałych trybach, grafiki i tekstu. Cierpliwym i wyjątkowo wrażliwym na jakość fotografii przypadnie do gustu jeden z Epsonów, osobom drukującym bardziej różnorodne motywy warto polecić Canony. Jak zwykle, tańsze modele nie imponują niskimi kosztami eksploatacji. Mają małe i zintegrowane ze sobą zasobniki do kolorowych atramentów, wyczerpanie jednego z nich zmusza do zakupu całego kompletu. Interesującą propozycją jest HP Photosmart 7550 - to jedyny model, który przebił się do czołówki tworzonej przez modele dwupikolitrowe, nie dysponując tym atutem. Drukarka zdobyła dwa trzecie miejsca - zarówno pod względem opłacalności, jak i w klasyfikacji końcowej. Po raz pierwszy w testach drukarek najbardziej ekonomiczny okazał sie model najdroższy. Zadecydował najtańszy atrament, sprzedawany w jednokolorowych, oszczędnych zasobnikach. Wyróżnienie należy się Epsonowi 950 nie tylko za to, ale i za bogate wyposażenie, a głównie za najlepszą jakość druku fotograficznego. Kropla o objętości dwóch pikolitrów i sześć fotograficznych kolorów tuszu pokazały swoją siłę.

Test wygrały droższe dwupikolitrowe drukarki Canona. Oprócz jakości porównywalnej z najlepszymi, nowe Canony wyróżnia duża prędkość druku. Drukarka i850 jest modelem czterokolorowym, ale pod względem jakości druku delikatnych przepływów odcieni niewiele ustępuje urządzeniom z fotograficznym zestawem atramentów. Model sześciokolorowy, i950, charakteryzuje się nie tylko niewielką objętością kropli, ale także bardzo dużą liczbą dysz, dzięki czemu dobrej jakości fotografię wielkości A4 drukuje zaledwie półtorej minuty. Osoby drukujące dużo zdjęć powinny wybrać i950, a mający bardziej różnorodne potrzeby będą bardziej zadowoleni z i850.

Canon i950

Kropla, kropelka, pikolitr

Canon i950

Model i950 godnie zastąpił najlepszą dotąd drukarkę fotograficzną Canona - S900. Podwojono rozdzielczość z 2400 do 4800 dpi, zmniejszono objętość kropli z czterech do dwóch pikolitrów, zmodernizowano USB do wersji 2.0. Tak jak poprzedniczka, drukarka ma sześciokolorowy system druku z dwoma atramentami typu foto, sześciokrotnie jaśniejszym cyjanem i magentą. Czarny tusz nie jest pigmentowy, lecz składa się z barwnika całkowicie rozpuszczonego w płynie. Także dysze do tego koloru nie mają ilościowej przewagi nad innymi. Skutek - to niezbyt głęboki czarny i wolniejsze tempo w wydrukach tekstowych.

Na mokro

Użycie sześciokrotnie rozpuszczonych barwników fotograficznych powoduje konieczność odparowania z papieru dużej ilości płynów. Nie każdy nośnik poradzi sobie z tym zadaniem. Nawet na papierze firmowym początkowo kolory były zbyt jasne, dopiero po 10 minutach nabierały właściwej barwy. Wydruki schły cały dzień, jeszcze dłużej czekaliśmy, żeby przestały się kleić.