Kropla, kropelka, pikolitr


Epson Stylus Photo 950

Do Epsona wymyślono oryginalny system atramentów. Jest sześciokolorowy, ale ma siedem pojemników (podwójny czarny). Podwojony jest także przydział dysz do czarnego atramentu. Ta konfiguracja ma na celu przyspieszenie druku w trybach tekstowych, co jest najsłabszą stroną modeli fotograficznych.

Na każdym nośniku

Kropla, kropelka, pikolitr

Epson Stylus Photo 950

Urządzenie przystosowano do druku na tak różnych nośnikach, jak płyty kompaktowe i zrolowany papier fotograficzny, który dodatkowo można przyciąć do wybranej długości elektryczną gilotyną, montowaną na odbiorniku papieru. Epson oferuje druk bez marginesu bez ograniczeń do niektórych rozmiarów kartki. Nie jest potrzebny oddzierany fragment strony wykorzystywany u innych do transportu papieru.Pozornie drukarka dysponuje tylko rozdzielczością 2880x1440 dpi, ale dzięki bardzo małym kroplom tuszu (2 pikolitry) można te możliwości w pełni wykorzystać. Druk nawet w niewiele niższej rozdzielczości jest wyraźnie gorszy, dopiero włączenie maksymalnej pozwala urządzeniu na pokazanie swoich walorów.

Dobrze i wolno

Do jakości druku w pełnej rozdzielczości mieliśmy wyjątkowo mało uwag. Jakość tekstu nie była tak bezdyskusyjna, jak fotografii. Poszarpane litery i nierówne krawędzie to chyba skutek zbyt szybkiego ruchu głowicy w trybie tekstowym. Inną wadą były widoczne na wydruku grafiki ślady przeliczania rastra wzorca, 1200 dpi, na rozdzielczość drukarki. Na równoległych liniach widać było ślady osłabienia albo wzmocnienia niektórych z nich. To defekt skądinąd bardzo dobrego sterownika.

Tempo druku nie jest tak wolne jak w innych drukarkach piezoelektrycznych. Zdjęcie formatu A4 drukowało się osiem minut, druk czarny, dzięki podwojeniu liczby dysz do jego obsługi, nie trwa już dużo dłużej niż w modelach uniwersalnych. Jednak zamiast dwóch pojemników z czarnym jeden większy dawałby większy komfort obsługi.

Drukarka wyróżniła się bardzo dobrą jakością zdjęć i najniższym kosztem tuszów. Pomimo najwyższej ceny samego urządzenia, już po kilkuset zdjęciach łączne wydatki na drukarkę i atramenty stają się niższe niż u konkurencji. Z powodu tych cech i dobrych wyników w pozostałych testach uznaliśmy Epsona Stylus Photo 950 za najbardziej opłacalny zakup.

Informacje Epson, tel. (22) 4557500,http://www.epson.pl

Cena 2280 zł

HP Photosmart 7550

Kropla, kropelka, pikolitr

HP Photosmart 7550

To najwyższy model z serii drukarek HP, które mogą pracować w dwóch konfiguracjach. Jedną z nich jest układ drukarki fotograficznej z sześciokolorowym zestawem atramentów w dwóch zasobnikach po trzy barwy, drugą - klasyczna drukarka CMYK. W fotograficznym cyjanie i magencie używa się tuszu czterokrotnie rozcieńczonego (w Canonie sześciokrotnie), co przyspiesza wysychanie, ale zmniejsza zdolność do wydobywania szczegółów w jaskrawo oświetlonych lub zacienionych fragmentach zdjęcia.

Bez fatygi

Do zamiany trybu pracy nie trzeba, tak jak w innych modelach HP, otwierać pokrywki, wymieniać naboju i adiustować położenia głowic, gdyż wewnątrz jest miejsce na trzy kałamarze, z których tylko dwa jednocześnie pracują. Pozornie niewielkie usprawnienie, ale eliminuje pomyłki wynikające z niedopasowania zestawu tuszów do specyfiki drukowanego tematu, możliwe w pozostałych modelach. W konfiguracji foto drukarka pracuje z rozdzielczością 4800x1200 dpi lub jako PhotoREt IV (1200x1200 dpi). Producent radzi wykorzystywać tę drugą. Taki sam wniosek wynika z porównania alternatywnych trybów 4800x1200 dpi i PhotoREt IV w teście. W próbie fotografii Photosmart najlepiej poradził sobie z ostrością i rozdzielczością, dobrze z oddaniem odcieni skóry, gorzej od fotograficznego Canona i Epsona 950 z wydobyciem szczegółów z głębokiego cienia. Zadecydowała dwukrotnie większa objętość kropli w drukarce HP. W teście jakości grafiki wysokorozdzielczej Photosmart uzyskał najlepsze oceny. Bez zarzutu była ostrość linii i liter, odwzorowanie barw z tablicy Macbetha. Te pochwały dotyczą PhotoREt IV. W trybie 4800x1200 nie było tak dobrze.