Kropla, kropelka, pikolitr

Obecne atramentówki tekst i prostą grafikę drukują wystarczająco dobrze. Gdyby nie fotografie, nie byłoby powodu do rozwijania technologii. Tymczasem po zwiększeniu rozdzielczości do niebotycznych rozmiarów rozpoczął się trudniejszy wyścig po najmniejsze krople.


Obecne atramentówki tekst i prostą grafikę drukują wystarczająco dobrze. Gdyby nie fotografie, nie byłoby powodu do rozwijania technologii. Tymczasem po zwiększeniu rozdzielczości do niebotycznych rozmiarów rozpoczął się trudniejszy wyścig po najmniejsze krople.

Kropla, kropelka, pikolitr

Poprawianie jakości druku fotograficznego wydaje się nie mieć końca. Winą za ten stan rzeczy trzeba obciążyć naturę, która swej "analogowej", bogatej w odcienie palety barw nie raczyła dostosować do potrzeb technologii cyfrowych. Poza sublimacyjnym, pozwalającym delikatnie stopniować odcienie, w innych rodzajach druku do dyspozycji jest bardzo uboga paleta kolorów podstawowych. Cóż znaczą cztery, a nawet sześć barw tuszu w stosunku do wielu milionów spotykanych w przyrodzie, które rozróżnia ludzki wzrok. Trzeba wykorzystywać słabość naszych oczu, którym różnobarwne szczegóły oglądane pod kątem mniejszym od granicznego zlewają się w jednolitą plamę uśrednionego koloru. Taka plama ma większe rozmiary niż pojedyncza kropla, więc część rozdzielczości jest wykorzystywana na symulację barwy i nie może odwzorowywać szczegółów. Drukarka, która radzi sobie z prostym zestawem kolorów, przy trudniejszym może nie ukryć różnobarwnej mozaiki, z której tworzy niektóre plamy. Cienie, skóra twarzy, zielenie i błękity rozkładają się w widoczny sposób na barwy podstawowe, a razem z tym ulatnia się gdzieś magia i dusza zdjęcia. Jest jeszcze efekt psychologiczny: osoba zachwycona drukiem gorszej jakości prawdopodobnie nie widziała w akcji lepszego modelu.

Sposoby drukowania tęczy

Kropla, kropelka, pikolitr

Ocena końcowa

Znane są trzy sposoby poprawiania jakości wydruków fotografii: podwyższenie rozdzielczości, zmniejszenie objętości najmniejszej wystrzeliwanej kropli i stosowanie tzw. tuszów fotograficznych. W istocie rzeczy w każdym z nich chodzi o to samo - zagwarantowanie jak najłagodniejszych przepływów tonalnych pomiędzy podobnymi barwami, jak najmniejszej ziarnistości, jak najmniejszej ilości barwnika w jednej wystrzeliwanej porcji tuszu. Nie wszystkie te wynalazki mają korzystny wpływ na pozostałe cechy drukarki. Zmniejszenie wielkości kropli i wzrost rozdzielczości powodują zwolnienie tempa druku tekstu i prostej grafiki, podobnie jak stosowanie sześcio- i siedmiokolorowych zestawów atramentów, zwanych fotograficznymi. Zdarza się, że spada nie tylko tempo, ale i jakość druku tekstowego. To ostatnie jest często skutkiem zastępowania czarnego barwnika pigmentowego przez jego odpowiednik rozpuszczalny w wodzie. Poza tym drukarki uniwersalne mają o wiele więcej dysz do tuszu czarnego niż kolorowych, a w modelach fotograficznych te proporcje są bardziej zrównoważone. Dlatego porównywanie modeli uniwersalnych z innymi, przeznaczonymi specjalnie do druku zdjęć, nie jest proste. Wprowadziliśmy nowy rodzaj testu, w którym uważniej przyglądamy się jakości i tempu pracy z trudnymi fotografiami, przykładając mniejszą wagę do prostej kolorystycznie grafiki i tekstu.

Rozdzielczość do kwadratu

Kropla, kropelka, pikolitr

Parametry techniczne i wyniki testów

Apetyt konstruktorów na rozdzielczość jest nieposkromiony, szkoda że realizowany po linii najmniejszego oporu. Rozdzielczość pionowa wynika z odstępu między dyszami i w tej dziedzinie kilka lat temu osiągnięto maksimum. Wymiary nie pozwalają na ich dalsze zbliżenie. Inaczej jest w wypadku rozdzielczości poziomej - zależy ona od precyzji mechanizmu przesuwu, w którym jeszcze tkwią duże rezerwy. Ostatnio rosła tylko pozioma składowa rozdzielczości, stając się cztero-, a nawet ośmiokrotnie większa od pionowej. Jednak krople tuszu trudno zmusić do pozostawienia na papierze podobnie wydłużonego śladu, więc większa z wymienionych liczb nie ma takiego znaczenia, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Gęstość kropel nadal określa niższa z dwóch rozdzielczości, a wyższa - tylko precyzję ich lokowania. W odróżnieniu od "kwadratowej", taka "prostokątna" rozdzielczość nosi nazwę optymalizowanej.