Krótka historia o Megaupload Limited

Jak powszechnie wiadomo Megaupload to strona umożliwiająca upload plików, a następnie pobieranie ich przez miliony osób. Użytkownicy mogli za pomocą tego serwisu udostępniać zdjęci, oglądać filmy online, słuchać muzyki. Była także część poświęcona pornografii. Zacznijmy jednak od początku.


Megaupload to nie tylko jedna z wielu stron, które ktoś sobie założył po to by umożliwić innym udostępnianie i pobieranie dowolnych plików. Była to do pewnego stopnia legalna spółka kapitałowa o nazwie Megaupload Limited. Powstała w 2005 roku i początkowo zajmowała się jedynie hostingiem plików, które można było za pośrednictwem serwisu pobierać i odtwarzać. W późniejszych latach powstawały kolejne strony - Megapix.com, Megavideo.com, Megalive.com, Megabox.com czy Megaporn.com. Były także Megaclick, Megafund, Megakey i Megapay, a w planach jeszcze Megabackup i Megamovie. Założycielem spółki był Kim "Dotcom" Schmitz, urodzony w 1974 roku w Niemczech. Firmę zarejestrował w Hong-Kongu. W chwili zamknięcia, które miało miejsce w styczniu 2012 roku, warta ona była ponad 133 miliony złotych.

Krótka historia o Megaupload Limited

Kim Dotcom

Aresztowanie właściciela

Zatrzymanie Kim’a Dotcom’a miało miejsce w Auckland w Nowej Zelandii w jego rezydencji. Nie był to zwykły nalot służb mundurowych i aresztowanie. Posiadłość była uzbrojona w kilkanaście systemów bezpieczeństwa, które Kim aktywował, zanim ukrył się w opancerzonym pokoju, do którego policji udało się po jakimś czasie dostać. Poza aresztowaniem skonfiskowano także jego cały majątek. W domu znaleziono równowartość prawie 9 milionów dolarów w gotówce, a także pokaźną kolekcję samochodów o łącznej wartości 5 mln dolarów. Policja aresztowała także Brama van der Kolka i Niemców Finna Batato i Mathiasa Ortmanna, którzy byli ściśle powiązani ze spółką.

Zobacz również:

  • Jak za darmo przesyłać duże pliki? [PORADNIK]

Początkowo chcieli wpłacić kaucję i wszyscy 4 wyjść na wolność. Jednak sąd w Auckland nie wyraził na to zgody. Kilka dni później serwisy www zostały zamknięte, a zatrzymani byli przesłuchiwani. Warto zauważyć, że Kim już wcześniej miał styczność z prawem. Jako 20 latek włamał się do sieci telefonicznej w USA, handlował skradzionymi numerami kart kredytowych, wyłudzał kredyty. Wśród samochodów, które zostały zarekwirowane możemy znaleźć m.in.:

- Rolls-Royce Phantom Drop Head Coupe (2008)

- Maserati GranCabrio (2010)

- 16 różnych, współczesnych Modeli Mercedesa (w tym kilka CLK i CL)

- Lamborghini LM002 (1989)

- Cadillac 62 kabriolet (1959)

- Cadillac El Dorado (1957)

- motocykl marki Harley Davidson

- Customowy motocykl Von Dutch

- Dwa Mini Cooper S (2010)

I wiele innych.

Statystyki serwisu

Serwis posiadał 180 mln zarejestrowanych użytkowników, około 50 mln odwiedzających dziennie, strony łącznie były wyświetlone ponad miliard razy, unikatowych odwiedzających było ponad 81 mln. Strona megaupload.com była jedną z 13 najpopularniejszych na świecie. Megaupload przyczynił się do strat w wysokości 500 mln dolarów (przynajmniej tak utrzymują właściciele praw autorskich do wielu plików znajdujących się na serwerach serwisów), a wygenerował 175 mln dolarów zysku.

Przyszłość Dotcom’a i Megaupload’a

Kim planował otworzenie 2 nowych serwisów oferujących nowe możliwości. Jednak aresztowanie i sprawy karne zmusiły go do tymczasowego porzucenia planów. W lutym tego roku został zwolniony z aresztu za kaucją - była to druga próba. Za pierwszym razem sąd odrzucił podanie. Dotcom po wyjściu zamieszkał w małym domku obok wynajmowanego domu i nosił na nodze elektroniczną bransoletkę, która pilnowała, aby nie opuścił określonego obszaru. Początkowo Kim miał zakaz korzystania z komputera, później go anulowano. Niedawno okazało się także, że aresztowanie było przeprowadzone niezgodnie z prawem, a sam Dotcom stwierdził na Twitterze, że megaupload powróci lepszy, silniejszy i bardziej zabezpieczony. Jak będzie? Pewnie przekonamy się już niedługo.


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: