Krystaliczne raporty

Gdy zabierasz się za poważne interesy, nie wystarczą dobre chęci i pomysł. Niezbędne okazuje się oprogramowanie do sporządzania okresowych sprawozdań z działalności twojej firmy. Z odsieczą przybywa Crystal Reports XI - kanon raportowania w biznesie.


Gdy zabierasz się za poważne interesy, nie wystarczą dobre chęci i pomysł. Niezbędne okazuje się oprogramowanie do sporządzania okresowych sprawozdań z działalności twojej firmy. Z odsieczą przybywa Crystal Reports XI - kanon raportowania w biznesie.

Krystaliczne raporty

Cała prawda wyszła na jaw! Przykład gotowego raportu w Crystal Reports XI.

Niezależnie od tego, czy pracujesz w kilkuosobowej firmie, czy w jednej z największych korporacji na świecie, zetknąłeś się już zapewne z tematyką raportów. Ich tworzenie nie jest ani łatwe, ani przyjemne, jednak konieczne i właśnie w tym celu powstało środowisko Crystal Reports. Można śmiało stwierdzić, że produkt firmy Business Objects jest dziś jednym z najpowszechniej wykorzystywanych narzędzi tego typu w biznesie. Program umożliwia tworzenie nawet najbardziej skomplikowanych raportów, w tym również dynamicznych, generowanych na podstawie łączności z bazami danych i innymi źródłami informacji. Tak skonstruowany raport możesz publikować w formie dokumentu Worda, arkusza kalkulacyjnego Excel, pliku PDF czy też bezpośrednio na stronie internetowej jako dokument HTML.

Odpalamy i ruszamy!

Interfejs użytkownika Crystal Reports XI do złudzenia przypomina środowisko pakietu biurowego Microsoft Office 2003. Na samej górze znajdziesz rozbudowane paski narzędzi z kontrolkami do wprowadzania określonych obiektów do raportu i zarządzania nim. Środkowa część to widok raportu z opcją podglądu (Preview) oraz trybem projektowania (Design). Jednym z najważniejszych zadań podczas tworzenia raportu jest wybór danych, na podstawie których zostanie on wygenerowany. Crystal Reports XI może pobierać dane z wielu źródeł: plików MDB (baza danych Access), XLS (arkusz kalkulacyjny Excel), TXT, XML, popularnych baz danych (między innymi IBM DB2, Oracle, Informix, Microsoft SQL

Server), a także obiektów OLAP. Jedną z ciekawych nowości w programie jest funkcja dynamicznych odnośników do grafik. Nie muszą być już przechowywane bezpośrednio w raporcie. Wystarczą odnośniki do nich przechowywane w bazie danych, zaś same obrazki mogą znajdować się w innym miejscu. Grupowanie i zarządzanie raportami według indywidualnych preferencji wspomaga nowa funkcja Workbench, wywoływana z poziomu menu View. Dzięki niej uruchomisz również panel Field Explorer, który pozwoli wybrać określone pola z bazy danych oraz przejrzysz aktualną strukturę raportu za pomocą Raport Explorera.

Krystaliczne raporty

Dynamiczne i kaskadowe wprowadzanie parametrów w Crystal Reports XI.

Bardzo ważne podczas pracy z raportami jest odpowiednie sortowanie danych. W najnowszej wersji Crystal Reports oddano do dyspozycji rozbudowaną funkcję sortowania opierającą się na formułach i parametrach. Dzięki temu nie musisz tworzyć wielu raportów, różniących się jedynie sposobem segregowania. Na uwagę zasługuje również funkcja dynamicznego i kaskadowego wprowadzania parametrów. Wartości poszczególnych parametrów są pobierane dynamicznie wprost z bazy danych, a nie przechowywane w raporcie. Zgłoszenia do wprowadzenia parametrów mogą być definiowane kaskadowo. Definicja zgłoszenia zapisywana jest w specjalnym repozytorium. To z kolei umożliwia jego wielokrotne wykorzystanie, bez każdorazowego definiowania. Usprawniono również eksportowanie. Autor raportu może wybrać domyślne ustawienia eksportu do określonego formatu w samym raporcie (polecenie Report Export Options w menu File pod pozycją Export). Dzięki temu mniej doświadczony użytkownik ma ułatwione zadanie. Wprowadzono także mechanizm aktualizacji oprogramowania, czyli automatyczne pobieranie oraz instalację ewentualnych poprawek.

Na początku chaos?

Jeśli jesteś mniej zaawansowanym użytkownikiem, po zainstalowaniu Crystal Reports XI skorzystaj ze strony startowej programu. Znajdziesz tam wiele przydatnych zasobów, w tym między innymi przykłady już gotowych raportów wykonanych za pomocą aplikacji, dużą liczbę przewodników po najważniejszych funkcjach, a także wygodne kreatory tworzenia nowych raportów określonego typu. Dodatkowo do wykorzystania jest spory pakiet szablonów.

Informacje Connect Distribution,http://www.connectdistribution.pl Cena 739 USD (licencja jednostanowiskowa)