Krystalicznie czyste

Myślisz o zamianie grubego monitora na coś chudszego? Przyjrzeliśmy się nowym panelom LCD o przekątnej 15 cali. Najlepsze z nich mają nowoczesne wzornictwo, niższe ceny i fantastyczną jakość obrazu.


Myślisz o zamianie grubego monitora na coś chudszego? Przyjrzeliśmy się nowym panelom LCD o przekątnej 15 cali. Najlepsze z nich mają nowoczesne wzornictwo, niższe ceny i fantastyczną jakość obrazu.

Niełatwo być zauważonym w Las Vegas, gdzie dekorowanie często oznacza pokrycie pomieszczenia marmurem, zainstalowanie obficie zdobionych kandelabrów czy wstawienie pianina upstrzonego kryształem górskim. Lecz nawet Las Vegas zwraca uwagę na najnowszą technologię. Gdy jeden z amerykańskich banków chciał dodać bajeru swym oddziałom, zastąpił wielkie, konserwatywne monitory CRT nowoczesnymi panelami LCD. Efekt końcowy wywarł duże wrażenie na klientach oraz konkurencji. Panele sprawiają wrażenie, że masz do czynienia ze sprzętem najwyższej klasy.

Przyszłość jest płaska

Wyjątkowa jakość obrazu w czarnej obudowie. Eizo Nanao FlexScan L350 uzyskał najwyższe oceny za czystość tekstu i grafiki

Wyjątkowa jakość obrazu w czarnej obudowie. Eizo Nanao FlexScan L350 uzyskał najwyższe oceny za czystość tekstu i grafiki

Monitory LCD były do tej pory produktami niszowymi, znajdującymi zastosowanie głównie w szpitalach czy na lotniskach. Wysokie ceny uniemożliwiały im rozpowszechnienie się. Jednak analitycy przewidują, że w ciągu najbliższej dekady monitor LCD zastąpi CRT jako produkt najwyższej jakości do użytku zawodowego i osobistego. Panele LCD są lżejsze, zajmują mniej miejsca, są energooszczędne, a co najważniejsze - zdrowsze dla oczu od monitorów CRT.

Nie licz jednak na to, że CRT szybko znikną. Według firmy badawczej Stanford Resources, w 1999 roku LCD reprezentował tylko 3 procent rynku monitorów. Wstępne koszty potrzebne do wyprodukowania tych monitorów są olbrzymie - miliard dolarów na linię produktu - i są przenoszone na klientów w postaci niebosiężnych cen, hamujących sprzedaż. Kolejnym czynnikiem był brak standardu wyjścia cyfrowego. Ten problem został rozwiązany wraz z przyjęciem specyfikacji Digital Video Interface (DVI) jesienią 1999 roku.

Między innymi dzięki zaadaptowaniu DVI scena LCD się zmienia: na rynku jest coraz więcej płaskich paneli, a średnia cena 15-calowego monitora LCD spadła poniżej 7000 złotych.

Od naszego ostatniego rankingu monitorów LCD minął ponad rok, więc postanowiliśmy się przyjrzeć nowym modelom paneli. Testowane monitory wywarły dobre wrażenie. Prawie wszystkie sprawowały się wyjątkowo dobrze, wyświetlając wyraźny, czytelny tekst. Niektórym natomiast szło gorzej z kolorową grafiką - nie radziły sobie z realistycznymi odcieniami skóry czy pokazywały wyblakłe i poszarzałe albo przesycone kolory.

Średnia cena wszystkich testowanych monitorów wyniosła 6908 zł, minimalna 4850 zł, a maksymalna 8535 zł. Dla porównania: 17-calowe monitory CRT o obszarze widzialnym odpowiadającym 15-calowemu LCD kosztują przeciętnie 1600 zł (biorąc pod uwagę modele o dobrej jakości obrazu). Nic dziwnego, że zwykli śmiertelnicy trzymają się z dala od LCD.

Do tego rankingu zebraliśmy 15 monitorów i oceniliśmy jakość wyświetlania typowych elementów codziennej pracy z komputerem: dokumentu tekstowego, biuletynu, arkusza kalkulacyjnego, a także okien aplikacji, zdjęć kolorowych i czarno-białych oraz stron WWW. Dokładniejsze sprawdzenie jakości obrazu umożliwiły testy wyświetlania białej powierzchni, tekstu różnych rozmiarów, obrazów w różnych odcieniach szarości i kompozycji tła o bardzo gęsto rozmieszczonych pionowych paskach w czerni i bieli.

Znaczek Najlepszy zakup przyznaliśmy panelowi Eizo Nanao FlexScan L350. Łączy on najlepszą ogólną jakość obrazu z rozsądną ceną 6994 zł. Wyróżnienie należy się także modelowi Philips Brilliance 150P, który oferuje solidną jakość za jedną z najniższych cen 5652 zł, a także monitorowi CTX International PV510 za 6503 zł, świetnie prezentującemu tekst i grafikę, lecz mającemu uboższe wyposażenie.

Co nowego w panelach?

Nasze testy wykazały, że LCD za mniej niż 7000 złotych radzą sobie tak dobrze, że nie ma w zasadzie żadnego powodu, aby wydawać więcej pieniędzy. Oczywiście jeśli nie potrzebujesz dodatkowych "wodotrysków".

Droższe modele mają interesujące nowe funkcje: Samsung SyncMaster 150MP - tuner telewizyjny, wejście wideo i podgląd obrazu w obrazie (PIP), a Compaq TFT5010 - opcję sterowania dotykiem, dzięki czemu doskonale się nadaje do wprowadzania danych w miejscach publicznych (np. ankiety, punkty informacyjne). Debiutant AG Neovo M15 ma szybę ochronną oraz oryginalny mechanizm obrotowy.

Dodatki uzupełniają inną nową cechę - podwójny interfejs, dzięki któremu możesz używać wersji analogowej do podłączenia LCD do swego komputera tak jak CRT albo korzystać z wersji całkowicie cyfrowej. Takie panele z dwoma wejściami widzieliśmy już wcześniej, ale do niedawna nie miało się pewności, jaką specyfikację cyfrową obsługuje monitor. Płaskie panele z naszego rankingu wyposażone w dwa wejścia to Philips Brilliance 150P, Compaq TFT 5010 i NEC MultiSync LCD1525X. Monitory LCD to z założenia urządzenia cyfrowe, ale większość dostępnych dziś kart graficznych przeznaczona jest do użytku z monitorami analogowymi. Transmisja "cyfra-cyfra" (czy też "czysto cyfrowa") unika degradacji sygnału - bądź "szumu"- typowego wyłącznie dla analogowych paneli, więc teoretycznie jest lepsza. Aby monitor pracował w trybie cyfrowym, musisz mieć cyfrową kartę graficzną (kosztuje zwykle od 600 do 1300 zł).

Czy interfejs czysto cyfrowy jest wart dodatkowych pieniędzy? Niestety, mimo że firmy uznają te interfejsy za standard przyszłości, z naszych testów nie wynika jasno, że cyfrowe LCD dają obraz wyraźnie lepszy od analogowych.

Niektóre LCD mają orientację pionową lub poziomą ekranu. Aby móc korzystać z tej funkcji, trzeba jednak zainstalować specjalne oprogramowanie, a niektóre firmy, takie jak CTX, każą sobie za nie osobno płacić. Dodatkowymi cechami, na które należy zwrócić uwagę, są wbudowane głośniki - dzięki nim zwolnisz jeszcze więcej miejsca na biurku - i porty USB, ułatwiające podłączenie urządzeń zewnętrznych.

Wiele zalet, kilka wad

Panele LCD zajmują mniej miejsca - możesz liczyć na dodatkowe 900 cm2 albo i więcej. Ale to nie wszystko. Monitory LCD zużywają też mniej prądu, wytwarzają mniej ciepła i są znacznie lżejsze od swoich kineskopowych kuzynów (panele z naszego zestawienia ważą od 1,5 do 7,5 kg, a typowy monitor 17-calowy CRT waży prawie 15 kg). Są idealne do biur medycznych i szpitali, ponieważ nie emitują promieniowania elektromagnetycznego jak CRT i przez to nie powodują interferencji z innymi specjalistycznymi urządzeniami medycznymi.

Co więcej, nie odświeżają ekranu tak jak CRT. Jeśli częstotliwość odświeżania monitora kineskopowego jest ustawiona za nisko, pojawia się wyraźne migotanie ekranu, co może powodować zmęczenie oczu u niektórych osób. Natomiast migotanie LCD jest niezauważalne dla ludzkiego oka i przez to nie wywołuje zmęczenia.