Krystaliczny dźwięk i obraz

Prezentujemy testy atrakcyjnie prezentujących się zestawów kolumn 5.1, olbrzymich telewizorów LCD oraz niedrogich amplitunerów i odtwarzacza DVD.

Prezentujemy testy atrakcyjnie prezentujących się zestawów kolumn 5.1, olbrzymich telewizorów LCD oraz niedrogich amplitunerów i odtwarzacza DVD.

Okrążyliśmy się kolumnami. Chociaż zawsze w redakcyjnych salach odsłuchowych pełno jest zestawów głośnikowych, które służą nam do ocen amplitunerów, odtwarzaczy DVD i sprzętu innego typu, to tym razem kolumn stanęło więcej niż zwykle. To one stanowią główny temat sprzętowej części magazynu. Wybraliśmy zestawy kolumn, które wyróżniają się stylistyką i budową. Brzmienie, jakie oferują, nie rozczarowało nas, jednak różnice pomiędzy sposobami kreowania dźwięku przez poszczególne zestawy były naprawdę istotne. Przeważały produkty o niewielkich gabarytach i nowoczesnych kształtach. A takich właśnie poszukuje coraz więcej odbiorców, wśród których są także tacy, dla których jakość brzmienia musi iść w parze z atrakcyjnym wyglądem. Testowane kolumny spełniają te założenia. Wśród nich znajdziemy przykuwający wzrok aluminiowymi, smukłymi obudowami zestaw KEF z koncentrycznymi przetwornikami Uni-Q czy kanadyjski Mirage z unikalnymi kolumnami omnipolarnymi, promieniującymi dookólnie dźwiękiem. Są też kolumny bardziej tradycyjne, co nie znaczy, że grające słabiej i wyglądające mniej awangardowo. Zestawy 5.1 Cantona oraz Infinity to propozycja dla klientów o nieco skromniejszych możliwościach finansowych, a poszukujących niebanalnych kolumn. Szczególnie rozbudowane są ich możliwości montażowe, tak więc zainteresują zarówno osoby poszukujące kolumn na podstawki, jak i do powieszenia na ścianie.

W grupie urządzeń wideo nie ma tym razem typowo kinowych projektorów, lecz są najnowsze generacje telewizorów ciekłokrystalicznych. Oba z przetestowanych modeli zaskakują nowatorskimi rozwiązaniami, takimi jak np. system podświetlania ściany za odbiornikiem, co i uprzyjemnia oglądanie filmu, i stanowi ciekawy element dekoracyjny pomieszczenia. Gigantomania dosięgła już paneli LCD, co widać po testowanym, 37-calowym modelu Philipsa. Telewizor jest konstrukcją o znaczeniu przełomowym, bo po raz pierwszy odbiornik tego typu zdeklasował modele CRT i plazmowe dosłownie pod każdym względem. Budżetowe kino domowe reprezentują tym razem dwie firmy: Yamada z bardzo tanim, a przy tym solidnym i dobrym jakościowo odtwarzaczem DVD oraz Koda z długo oczekiwanym przez polskich odbiorców pierwszym amplitunerem 6.1. Za niecałe 1300 zł amerykańsko-chiński duet proponuje sprzęt z wyposażeniem nieosiągalnym w urządzeniach konkurencji i oferujący dźwięk niedający powodów do narzekań. Jako kontrpropozycję prezentujemy test najnowszego kinowego wzmacniacza Pioneera, który przy zachowaniu atrakcyjnej ceny dysponuje sprawnie działającym i wygodnym systemem automatycznej kalibracji kolumn za pomocą znajdującego się w wyposażeniu mikrofonu. Ponadto ten amplituner ma przebogaty zestaw cyfrowych dekoderów dźwięku, pozwalający na wykorzystanie pełni możliwości drzemiących w aż siedmiu końcówkach mocy.