Kryształy

Telewizory LCD już wkrótce szturmem wkroczą do naszych domów.

Telewizory LCD już wkrótce szturmem wkroczą do naszych domów.

Wydaje się , że kres technologii CRT (kineskopowej) jest już bliski. Kto bowiem kupi 40-calowy telewizor, którego obudowa zajmie 1/3 pokoju? Na szczęście technologia nie stoi w miejscu i jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe, rewolucyjne rozwiązania w branży audio-wideo. Obecnie mamy do czynienia ze swoistą ofensywą producentów w dziedzinach ekranów plazmowych, projektorów i najnowszych w tym gronie - telewizorów LCD. Są one wyposażone w całkowicie płaskie, cieniutkie matryce ciekłokrystaliczne, które potrafią generować obraz o dużej rozdzielczości przy zachowaniu wysokiej jakości pozostałych składowych obrazu. W stosunku do ekranów plazmowych LCD-ek cechuje znacznie większa trwałość i możliwość produkcji odbiorników o niewielkich przekątnych ekranu. Niestety, jak to z nowinkami bywa, tego typu są na razie dość drogie. Warto jednak poznać zasady ich działania, bo za kilka lat będą obowiązującym standardem.

Hivision HV152AV

Metalowy telewizor i monitor w jednym, o sporych możliwościach i jeszcze lepszej cenie.

Hivision to marka znana na polskim rynku z niedrogich monitorów. Ten model, wzbogacony w tuner telewizyjny, różni się istotnie od swych komputerowych odpowiedników. Po pierwsze, ma całkowicie inną obudowę, wykonaną w całości z ... metalu. To dość nietypowe rozwiązanie, które nadaje produktowi solidności, jednak wiąże się ze wzrostem jego wagi. Nie powinien być to jednak duży problem, gdyż z tyłu obudowy są otwory, dzięki którym, po zakupie wieszaka standardu VESA, ekran można powiesić na ścianie. Obudowa jest srebrna, natomiast umieszczone po bokach ekranu głośniki mają metalowe, niebieskie maskownice.

Oprócz telewizora, urządzenie może pracować jako monitor komputerowy. Obraz jest wyświetlany na 15-calowym panelu w rozdzielczości 1024 x 768 pikseli. Tył kryje skromny zestaw łączy - S-Video i kompozyt (brak Euroscart). Menu ekranowe pozwala na dokonanie regulacji obrazu w szerokim zakresie. Dostępne są m.in. trzy tryby charakterystyki obrazu (Soft, Normal, Light), regulacje ostrości, nasycenia kolorów, kontrastu itp.

Stosunkowo duży, czarny sterownik wykonano z materiałów przeciętnej jakości. Mimo pewnych niedoróbek, oferuje wygodną obsługę telewizora, w czym pomaga oznaczenie kolorami poszczególnych sekcji klawiszy.  Jedyną zauważalną wadą pilota jest niedostatecznie dobry zasięg, co sprawia, że ma problemy z pracą pod dużym kątem.

Stosunkowo duży, czarny sterownik wykonano z materiałów przeciętnej jakości. Mimo pewnych niedoróbek, oferuje wygodną obsługę telewizora, w czym pomaga oznaczenie kolorami poszczególnych sekcji klawiszy. Jedyną zauważalną wadą pilota jest niedostatecznie dobry zasięg, co sprawia, że ma problemy z pracą pod dużym kątem.

Ciekawostką jest PiP (obraz w obrazie), który można uruchomić przy wyświetlaniu obrazu komputerowego. Pojawia się wtedy okienko o powierzchni ok. 1/5 ekranu, na którym jest prezentowany obraz z wybranego przez nas źródła (audycja telewizyjna czy film z odtwarzacza DVD). Funkcja ta sprawdza się znakomicie, pozwalając na jednoczesną pracę z dokumentami komputerowymi i zerkanie na prezentowany w oddzielnym okienku obraz telewizyjny. Jakość obrazu oceniamy pozytywnie, jednak do poziomu głębi kolorów czy nasycenia barw znanego np. z Sharpa jeszcze daleko. Warto podkreślić dobrą ostrość, wysoki kontrast i zadowalającą jasność. Także szerokie kąty widzenia zostaną docenione przez nabywców.

Informacje

Typ 15-calowy odbiornik TV

Cena 2765 zł

Dystrybutor AB SA,http://www.ab.pl

Wymiary 46 x 31 x 5,8 cm

Funkcje PiP, profile obrazu

Złącza wejścia - antenowe, S-Video, Audio (minijack), VGA, wyjścia - brak