Kryształy soli nadzieją na superpojemne dyski

Kryształy soli, opracowane przez naukowców w Edynburga mogą posłużyć do zbudowania dysków, zdolnych przechować nawet terabajty danych w objętości o rozmiarach kostki cukru.

Nad obiecującą technologią umożliwiającą zbudowanie superpojemnych dysków na bazie kryształów soli zanurzonych w specjalnym żelu pracują brytyjscy uczeni. Kryształy udało się uzyskać w laboratoriach Uniwersytetu w Edynburgu przy zastosowaniu laserów o niskiej energii.

"Nasze badania opierają się na przypadkowym odkryciu sprzed wielu lat, że światło może zostać użyte do formowania kryształów" - powiedział BBC Dr Andy Alexander, odkrywca metody.

Jak podkreśla serwis BBC, sam proces uzyskiwania trwałych kryształów jest bardzo skomplikowany. Naukowcom z Edynburga udało się ominąć trudności dostarczając dokładną dawkę energii pochodzącą z dwóch laserów o niskiej energii.

Co ciekawe sam zapis na dyskach zbudowanych na bazie kryształów soli byłby podobny do stosowanego obecnie przy zapisie płyt CD. Nowy nośnik różniłby się od płyt CD zawartością dużo większej liczby warstw, służących do zapisywania danych.

Zdaniem Alexandra, opracowanie skutecznego procesu uzyskiwania kryształów wymaga jeszcze dużo pracy, a nowe dyski powinny się pojawić dopiero w perspektywie ok. 10 lat.

Źródło: BBC