Krytyk filmowy 'warezowym' piratem

Paul Sherman, niezależny amerykański krytyk filmowy, przyznał się do sprzedania tzw. grupom warezowym kopii ponad 100 filmów, udostępnionych mu przez wytwórnie filmowe do zrecenzowania.

O przedstawieniu Sharmanowi zarzutów poinformowali przedstawiciele amerykańskiego Departamentu Sprawiedliwości. Z ustaleń prokuratury wynika, że krytyk kopiował filmy udostępnione mu przez koncerny filmowe przed premierami kinowymi, po czym sprzedawał je osobom prowadzącym serwisy z pirackimi filmami, muzyką i oprogramowaniem. Szacuje się, że sprzedał w te sposób ponad 100 filmów i zarobił na tym ponad 4,5 tys. USD. Dziennikarz pisywał m.in. do popularnej gazety "Boston Herald".

Sherman zeznał, że przedstawiciele grup warezowych skontaktowali się po tym, jak wystawił na aukcji internetowej płytę DVD z filmem do zrecenzowania (chodziło o film "Out Cold"). Przestępcy zaproponowali mu stałą współpracę - od tej pory krytyk przekazywał im filmy.

Oskarżonemu grozi kara do 3 lat więzienia oraz grzywny do 250 tys. USD - jednak dzięki temu, że Sherman od początku współpracował z policją, wyrok prawdopodobnie będzie znacznie niższy.