Kryzys mija?

Ministrowie finansów krajów G8 wyrazili ostrożną nadzieję, że najgorszy etap światowego kryzysu finansowego już się zakończył i po raz pierwszy zaczęli dyskutować na temat strategii radzenia sobie z rosnącym zagrożeniem inflacji.

"Pojawiły się znaki stabilizacji w naszych gospodarkach, w tym poprawa na rynkach akcji, spadek spreadu w stopach procentowych, poprawa indeksów zaufania konsumentów i przedsiębiorców, jednak sytuacja pozostaje niepewna i są istotne elementy ryzyka, które zagrażają stabilności gospodarczej i finansowej" - napisano w komunikacie po spotkaniu.

Uczestnicy spotkania, które odbyło się w miniony weekend we włoskiej miejscowości Lecce stwierdzili także, że bezrobocie może nadal rosnąć, nawet gdy sytuacja gospodarcza zacznie się poprawiać.

Ministrowie finansów z Francji, Japonii Kanady, Niemiec, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch, poprosili także Międzynarodowy Fundusz Walutowy o przygotowanie strategii wychodzenia z kryzysu.

Ministrowie finansów państw grupy G8 rozmawiali także o problemach związanych z rosnącym rynkiem i niestabilnym poziomem długu publicznego i deficytu budżetowego.