Krzemowa (r)ewolucja

Dwadzieścia rodzin procesorów, około stu poziomów taktowania, trzy tuziny chipsetów,dziewięć gniazd i sześć typów pamięci - oto dotychczasowy bilans krzemowej bitwy. Królestwo dla tego, kto nie straci orientacji w labiryncie rynkowych ofert. Przedstawiamy zaktualizowaną wersję procesorowego rozkładu jazdy i radzimy, jak wybrać optymalną kombinację podzespołów zależnie od zastosowań.


Dwadzieścia rodzin procesorów, około stu poziomów taktowania, trzy tuziny chipsetów,dziewięć gniazd i sześć typów pamięci - oto dotychczasowy bilans krzemowej bitwy. Królestwo dla tego, kto nie straci orientacji w labiryncie rynkowych ofert. Przedstawiamy zaktualizowaną wersję procesorowego rozkładu jazdy i radzimy, jak wybrać optymalną kombinację podzespołów zależnie od zastosowań.

Wchodząc na rynek z Duronem, AMD zaskoczył nie tylko swojego głównego konkurenta, Intela. Teraz przyszła pora na ruch goliata wśród producentów procesorów. Plany producentów do końca 2002 roku zamieszczamy na ilustracjach w dolnej części kolejnych stron.

Układy za bezcen. Rozdziały rozpoczynające artykuł są poświęcone planowanym obniżkom cen procesorów. Ich lektura przyda się niezależnie od tego, kiedy zechcesz kupić lub rozbudować komputer (punkty 1 i 2).

Życie układa się parami. Jeśli szybki procesor ma dać Ci sto procent swojej wydajności, musisz zapewnić mu właściwy chipset. Podpowiemy, które chipsety są najlepszym wyborem w przypadku układów Intela (punkt 3), a które są preferowane przez procesory AMD (punkt 4). Ponadto dowiesz się, od których chipsetów lepiej trzymać się z daleka (punkt 5).

Krzemowa (r)ewolucja

Podstawki górą - wszyscy producenci stawiają na tanie rozwiązanie.

Typy modułów RAM

Nalepkę z napisem "PC 100" czy "PC 133" można przylepić do każdego modułu pamięciowego. Dlatego nie powinna służyć Ci za wskazówkę, gdy zechcesz zidentyfikować typ układów pamięciowych. Aby ustalić, czy typ pamięci jest zgodny z podanym na naklejce, sprawdź numer seryjny widniejący na układach scalonych pamięci. Identyfikator rozpoczyna się od nazwy producenta. Przejdź do jego witryny internetowej i wpisz numer seryjny, a bezproblemowo odnajdziesz typ posiadanej pamięci.

Wszystko na pamięć! Lepszej technologii należy spodziewać się również w sektorze modułów RAM. W punkcie 6. doradzamy, w przypadku których procesorów można bez wahania stosować wypróbowany SDRAM, a które będą lepiej działać z modułami nowszego typu. W rozdziałach 7. i 8. staramy się odpowiedzieć na pytanie, który typ pamięci (Rambus czy DDR-SDRAM) zdobędzie większą popularność.

Athlonowe pomyłki. Jeśli chcesz kupić komputer z Athlonem, powinieneś dokładnie zbadać procesor. Następca klasycznej wersji układu jest szybszy, tymczasem z wyglądu różni się tylko szczegółami (punkt 9).

Pentium 4 - ślepa uliczka! Jak donoszą tajne źródła, Intel nie szykuje Pentium 4 świetlanej przyszłości. Szczegóły i prezentację kolejnej wersji układu znajdziesz w punkcie 10.

Gdy jeden grzeszy, drugi się cieszy. Największe potyczki w historii procesorów i kompromitujące zachowania producentów zamieszczamy w ramce "Procesory: plamy i potyczki".

1. Kto się ceni?

Coraz więcej wydajności za coraz mniejsze pieniądze - trend spadających cen nie ma końca. Kolejne obniżki Intel planuje na koniec października i początek grudnia. Stanieją wówczas niemalże wszystkie modele układów. Redukcje cen są podyktowane m. in. pojawianiem się na rynku nowych, coraz szybszych procesorów. Przykładowo, przypuszcza się, że po obniżkach układ Pentium III będzie sprzedawany za mniej więcej połowę swojej ceny sprzed czterech miesięcy. Według znawców branży podobna polityka cenowa czeka również konkurencję Intela. AMD planował wprowadzić obniżkę w końcu października br.

2. Cenowe spekulacje

Nawet jeśli nie zamierzasz kupować komputera w najbliższych dwóch miesiącach, lecz dopiero w przyszłym roku, skorzystasz z procesorowego rozkładu jazdy. Jeżeli nie chcesz wydawać fortuny na superszybki układ, znajdziesz coś dla siebie już na początku roku 2001. Na rynku powinny pojawić się pecety z procesorami Intel Timna i VIA Matthew. Oba wymienione układy są przeznaczone do komputerów dla użytkowników o niezbyt dużych wymaganiach i oba są wyposażone w zintegrowany chipset oraz moduł graficzny i dźwiękowy (zastępuje kartę graficzną i dźwiękową).

Znaczny spadek cen jest spodziewany także w sektorze procesorów Pentium 4, gdy w drugim kwartale przyszłego roku Intel zaprezentuje układ Willamette II. Z kolei w trzecim kwartale okazją staną się komputery z Pentium III i Thunderbirdem. Na ten okres planowana jest bowiem premiera Tualatina - układu, którym Intel chce na nowo zdefiniować standardy procesorów klasy średniej. Należałoby wyjść z założenia, że spadek cen procesorów będzie w przyszłym roku wynosił od 15 do 25 procent kwartalnie.

3. AMD a dobór partnera

Krzemowa (r)ewolucja

Cierpliwość popłaca - procesory Pentium III i Athlon taktowane z częstotliwością 800 MHz stanieją jeszcze do końca bieżącego roku.

Gdy znajdziesz właściwy procesor, czeka Cię wybór płyty głównej. A jednym z najbardziej istotnych kryteriów przy wyborze płyty jest chipset. Jeżeli zdecydowałeś się nabyć Athlona ustawianego na podstawce Slot A, zakres możliwości nie jest zbyt duży. Do wyboru jest AMD 750 i VIA KX 133. W tym przypadku radzimy wziąć chipset VIA. Wprawdzie nawet on nie jest w stanie wykorzystać pełnej, teoretycznie możliwej, wydajności Athlona, lecz okazuje się lepszy od AMD 750.