Krzemowe porozumienie

Intel i VIA Technologies zawarły ugodę, która zakończy wszystkie toczące się między firmami procesy w sprawach o naruszanie praw patentowych.

Na przestrzeni kilku lat koncerny prowadziły ponad 11 batalii sądowych, oskarżając się wzajemnie o naruszanie praw własności intelektualnej. Pozwy obu stron dotyczyły łącznie 27 różnych patentów. We wrześniu Intel wytoczył firmie VIA proces o nielegalne wykorzystywanie niektórych rozwiązań technologicznych przy produkcji chipsetów serii 266 przeznaczonych dla procesorów Pentium 4. Tajwański producent i jego spółka zależna Centaur, wystąpiły o milionowe odszkodowanie dotyczące układów P4, oskarżając Intela o bezprawnie wykorzystanie ich patentów w procesorach tej linii.

Na mocy zawartej ugody strony wycofają wszystkie sądowe pozwy. VIA będzie mogła produkować procesory kompatybilne z rozwiązaniami Intela, ale posiadające w pełni autorską architekturę w zakresie wyjść elektrycznych i współpracy z szyną systemową. Podobne porozumienie Intel zawarł ze swoim największym konkurentem - koncernem AMD. Za sprzedaż niektórych produktów VIA będzie musiała wnosić na rzecz Intela opłaty licencyjne. Firmy nie ujawniły o jakie rozwiązania chodzi. Intel zgodził się na ustanowienie okresu przejściowego w którym VIA będzie mogła sprzedawać układy kompatybilne na poziomie zarówno logicznym jak i elektrycznym.

Na mocy porozumienia VIA wycofa natomiast swoje pozwy dotyczące procesorów Pentium 4. Wcześniej firma domagała się nawet wstrzymania sprzedaży tych układów.


Zobacz również