Krzemowe wizje, czyli GIGAntyczna przyszłość

Intel zdominował rynek procesorów. Czy AMD sprosta zadaniu i zdoła nadążyć za liderem? Jakich niespodzianek można oczekiwać od debiutanta Transmeta? A jaki procesor stanie się dobrą inwestycją w roku 2000?


Intel zdominował rynek procesorów. Czy AMD sprosta zadaniu i zdoła nadążyć za liderem? Jakich niespodzianek można oczekiwać od debiutanta Transmeta? A jaki procesor stanie się dobrą inwestycją w roku 2000?

Krzemowe wizje, czyli GIGAntyczna przyszłość

Produkcja masowa: z tej krzemowej płytki można wyciąć maksymalnie 300 rdzeni. Najszybsze znajdują się zazwyczaj na środku.

Popyt na jasnowidzów ciągle wzrasta. Także my spróbowaliśmy zerknąć w przyszłość. Jednak zamiast spoglądać w szklaną kulę, przepytaliśmy twórców procesorów i szperaliśmy w Internecie. Wyniki naszych sondaży i poszukiwań sięgają do końca roku 2003, kiedy to Intel wypuści na rynek procesor o roboczej nazwie Northwood - pierwszy układ taktowany częstotliwością 3 GHz.

Kwestia, czy za trzy lata będzie można nabyć tak szybki procesor, zależy od wielu czynników. Jeśli producenci dotrzymają słowa, pogoń za coraz wyższymi częstotliwościami nabierze jeszcze większego rozpędu. Jednak - przynajmniej dotychczas - rzeczywistość rysowała się zupełnie inaczej niż w strategicznych szkicach wytwórców. Jednym z przykładów jest rynkowa porażka chipsetu 820 Intela, określanego przez znawców mianem Caminogate'a.

W chronologicznym zestawieniu "Procesory: rozkład jazdy na najbliższe lata", zamieszczonym na kolejnych stronach, znajdziesz zwięzłą charakterystykę układów, które mają się znaleźć na rynku do końca 2003 roku. Znając plany na przyszłość, już dziś możesz ocenić, które układy mają najlepsze perspektywy rozwoju, i podjąć decyzję zakupu. W schemacie uwzględniliśmy tylko nowe rozwiązania, pomijając dotychczasowe procesory o podwyższonych częstotliwościach.

W niniejszym artykule podpowiemy, które podstawki już niedługo stracą rację bytu (punkt 3). Ułatwi Ci to decyzję o zakupie płyty głównej. Ponadto dowiesz się, kiedy producenci poradzą sobie z niskimi częstotliwościami magistrali, które obniżają wydajność peceta niezależnie od mocy obliczeniowej procesora (punkt 5). Wskażemy korzyści wynikające z zastąpienia aluminium miedzią (punkt 6) i stosowania kilku mikroprocesorów w jednej obudowie (punkt 7).

1. Gigant i jego konkurencja

Od kilku lat Intel dominuje na rynku procesorów. Stosując ostrą politykę cenową, przypiera do muru wielu konkurentów. Nie wszyscy są w stanie nadążyć za tak silnym współzawodnikiem i muszą dać za wygraną.

Tymczasem na rynkowej arenie pojawił się kolejny zawodnik. Powołana przez Paula Allena, współzałożyciela Microsoftu, i Linusa Torvaldsa, twórcę systemu operacyjnego Linux, amerykańska Transmeta także chce wprowadzić na rynek nowy procesor. Pierwsza propozycja, o kodowej nazwie Crusoe, będzie przeznaczona do notebooków. Na razie nie znamy szczegółów technicznych układu. Wiadomo jednak, że ma być nadzwyczaj energooszczędny. W tej sytuacji jedynym niebezpiecznym przeciwnikiem Intela pozostał AMD. Procesor Athlon zapewnił przedsiębiorstwu konkurencyjność w klasie najwydajniejszych procesorów do PC. W tym roku pojedynek zapewne się zaostrzy.

Krzemowe wizje, czyli GIGAntyczna przyszłość

Od połowy 2000 roku procesor Pentium III będzie produkowany tylko w wersji Socket 370.

2. Walka o przetrwanie

Już od wielu lat trwa nierówny bój między "Goliatem" Intelem i "Dawidem" AMD. Rynkowy przodownik prezentuje szybki procesor wykorzystujący nowe technologie. AMD dogania lidera często dopiero pół roku później - m. in. dlatego od pewnego czasu nie robi kokosów. Jednak Athlon po raz pierwszy pozwolił AMD wyprzedzić giganta i wzbić się na wyżyny sukcesu. W chwili wprowadzenia na rynek był bowiem najwydajniejszym procesorem do komputerów klasy PC. Duże moce wytwórcze pozwoliły na zaspokojenie rynkowego popytu, a w grudniu 1999 roku producent spodziewał się, iż w okresie od sierpnia do końca roku sprzeda w sumie około 800 tysięcy Athlonów. Intel przewidywał, że w tym samym okresie sprzedaż układów Pentium III przekroczy 14 milionów sztuk.

AMD mógł osiągnąć znacznie większy sukces, gdyby nie deficyt płyt głównych, na których można instalować Athlona. Sytuacja ma się poprawić w najbliższych miesiącach, choć z branżowych kuluarów dotarła pogłoska, jakoby Intel wywierał duży wpływ na wytwórców płyt głównych Athlona, obniżając ich produktywność. Dostawy chipsetów Intela nie pokrywają ich zapotrzebowań, a wzorce nowych produktów są wysyłane z opóźnieniem.

Jednak producenci płyt głównych nie dają za wygraną. Płyty Athlona są produkowane w większych ilościach i sprawiają wrażenie bardziej dopracowanych. Na pierwszy kwartał roku 2000 firma VIA zaplanowała premierę chipsetu KX133, który ma zapewnić płytom te same możliwości techniczne co Intel 820. Na dodatek coraz więcej producentów stosuje Athlony w swoich komputerach, a wraz z firmami Compaq, Fujitsu-Siemens, IBM i Gateway grono zwolenników powiększyło się o czterech światowych potentatów.