Krzemowy wyścig trwa

Rzadko kiedy użytkownik miał tak duży wybór procesorów jak teraz. Tymczasem producenci szykują nowe modele, które jeszcze w tym roku mają wzbogacić ofertę rynkową, ale wiele z nich będzie jednak wymagało nowych podstawek. Poniższy tekst ukazuje najbliższą przyszłość układów instalowanych w komputerach PC. Przeczytaj go, a nie utoniesz w morzu nowości i będziesz mógł łatwiej podjąć decyzję zakupu.


Rzadko kiedy użytkownik miał tak duży wybór procesorów jak teraz. Tymczasem producenci szykują nowe modele, które jeszcze w tym roku mają wzbogacić ofertę rynkową, ale wiele z nich będzie jednak wymagało nowych podstawek. Poniższy tekst ukazuje najbliższą przyszłość układów instalowanych w komputerach PC. Przeczytaj go, a nie utoniesz w morzu nowości i będziesz mógł łatwiej podjąć decyzję zakupu

Wydaje się, że świat procesorów oszalał. Wieczny konkurent Intela, firma AMD, która ciągle deptała liderowi po przysłowiowych piętach, na początku marca niespodziewanie zaprezentowała pierwszy procesor taktowany z częstotliwością 1 GHz. Zmuszony do kontrataku już dwa dni później (czyli niespełna sześć miesięcy przed przewidywanym terminem premiery) Intel przedstawił układ Pentium III 1000. Obecnie jest dostępny w Stanach Zjednoczonych, ale w ograniczonej ilości, natomiast klienci europejscy muszą uzbroić się w cierpliwość i poczekać jeszcze kilka miesięcy.

Producenci walczą nie tylko na technologie, ale również na ceny i w rezultacie procesory są coraz szybsze i coraz tańsze, jednak o wyborze procesora nie powinna decydować wyłącznie częstotliwość zegara. Jak istotną rolę odgrywa dobór właściwej podstawki, można się przekonać na przykładzie Socket 370, które były dostępne zaledwie przez rok. Użytkownicy, którym przestała wystarczać wydajność procesora, muszą sięgać po rozwiązania pomocnicze, takie jak przejściówki i konwertory. Podczas gdy AMD okazuje dużą wstrzemięźliwość i zadowala się jedną podstawką, Intel wprowadza w tym roku na rynek aż pięć nowych modeli. Który wariant podstawki wygra?

Informacje dotyczące procesorów, które pojawią się na rynku w przeciągu trzech lat, zamieszczamy w ramce "Procesory - rozkład jazdy na najbliższe lata". Znajdziesz tam najważniejsze parametry techniczne przyszłych rozwiązań oraz ich przypuszczalne obszary zastosowań.

1. Spadające ceny

Nigdy przedtem nie oferowano nam tak dużej wydajności obliczeniowej za tak niską cenę. Według "tajnych" dokumentów Intela kolejna obniżka cen układu Pentium III planowana jest na wrzesień. Gdy jesienią na rynek trafi nowy procesor, Pentium IV, procesor Pentium III 800 stanieje jeszcze bardziej. Jeśli poczekasz, zaoszczędzisz ok. 45 procent aktualnej ceny.

Na publicznej prezentacji Intel przedstawił eksperymentalny procesor taktowany częstotliwością 1,5 GHz. Projektanci z czołowych firm twierdzą, że w warunkach laboratoryjnych można uzyskać niemal dowolne częstotliwości. Problem polega na zoptymalizowaniu procesu produkcyjnego do tego stopnia, żeby umożliwić wytwarzanie szybko taktowanych układów w dużych partiach i z zachowaniem doskonałej jakości, a np. Athlon składa się z ponad 22 milionów tranzystorów upakowanych na 102 milimetrach kwadratowych. Jak łatwo się domyślić, zaprojektowanie i wytworzenie układu o tak wielkiej skali integracji trwa kilka lat.

2. Co się odwlecze, to nie uciecze

Procesory starzeją się coraz szybciej, przy czym cena procesora to często ok. 30 procent końcowej ceny peceta.

Niecierpliwym radzimy poczekać przynajmniej do momentu, gdy AMD lub Intel zaprezentuje kolejną wersję procesora. Obecnie odstępy między premierami skróciły się prawie do czterech tygodni. Możesz się liczyć z obniżkami ceny średnio rzędu 10-20 procent w przypadku najszybszego (dotychczas) modelu procesora i co najmniej 10 procent w przypadku układów o niższych częstotliwościach zegara. Ponieważ informacje o obniżce cen docierają do producentów pecetów i sprzedawców z pewnym opóźnieniem, powinieneś zaczekać kilka dni, aż niższe ceny będą obowiązywać w całym kraju. Intel przewiduje wprowadzenie wyższych częstotliwości w lipcu i we wrześniu, a szybsze procesory AMD mają się pojawić w czerwcu i wrześniu.

Wraz z wprowadzeniem na rynek nowej generacji procesorów poprzednie tanieją z dnia na dzień o 20-30 procent. Jeśli możesz poczekać, pamiętaj o dwóch premierach, które mają się odbyć w tym roku. Na czerwiec zaplanowano prezentację procesora AMD Thunderbird, Pentium IV ujrzy światło dzienne na przełomie października i listopada, a wtedy Athlon i Pentium III powinny znacznie stanieć.

3. Wydajnościowy dylemat

Nie powinieneś wyrzucać pieniędzy na wydajność, której wcale nie potrzebujesz. Faktyczne wymagania danego użytkownika zależą od zastosowań komputera i oprogramowania. Oto przykłady: dziesięciostronicowy dokument edytowany w Wordzie nie stanowi wielkiego obciążenia nawet dla Celerona 400 czy K6-2 400. Tymczasem 400 stron z tabelami i ilustracjami osadzonymi w tekście znacznie szybciej edytuje się na komputerze wyposażonym w układ Pentium III 600 czy Athlon 600.

Do edycji fotografii, ilustracji oraz sekwencji wideo wystarcza już Pentium III 500, choć wydajniejszy procesor znacznie przyspiesza generowanie obrazu Đ ale tylko wtedy, gdy użytkownik dokonuje istotnych modyfikacji.

Dość wysokie wymagania stawia nowa generacja oprogramowania do rozpoznawania mowy, które powinno już działać z procesorami taktowanymi częstotliwością 1 GHz, ale zdecydowanie lepsze wyniki są możliwe tylko przy użyciu jeszcze szybszych układów. Programy CAD lub projektowanie systemów wymaga najszybszych procesorów.