Książki do pobrania od Google

Google rozserzył możliwości serwisu umożliwiającego czytanie i przeszukiwanie książek. Od dzisiaj będzie można pobrać książkę w formacie PDF na swój komputer. Oferta dotyczy tytułów, które nie są chronione prawem autorskim.

Książki oferowane do pobrania to tylko tytuły, które nie są chronione prawami autorskimi i publicznie dostępne. - Do tej pory za pośrednictwem Google Book Search można je było czytać i przeszukiwać, lecz nie było możliwości pobrania czy wydrukowania. - powiedział IDG News Service Adam Smith, odpowiedzialny za projekty Google Book Search oraz Google Scholar.

Znaczna większość tytułów udostępnionych do pobrania została zeskanowana w największych bibliotekach akademickich świata, powiedział Smith. Wśród nich są księgozbiory Uniwersytetu Harvarda, Uniwersytetu Stanforda oraz Uniwersytetu Oksfordzkiego.

W ramach projektu Google Books można czytać i przeszukiwać książki po angielsku, a także francusku, włosku, holendersku, niemiecku i hiszpańsku. Na razie nie można przeglądać polskich tytułów.

Krytycy zarzucają Google, że nie ma prawa do skanowania książek, które otrzymuje od bibliotek dopóki nie uzyska na to pozwolenia od właścicieli praw autorskich. W związku z tym toczą się już dwie sprawy przeciwko Google. Pierwszą wytoczyła organizacja The Author's Guild, drugą stowarzyszenie The Association of American Publishers, do którego należą znane wydawnictwa jak The McGraw-Hill czy Pearson Education.

Warto wspomnieć, że projekt digitalizacji światowych zasobów bibliotecznych spotkał się ze sprzeciwem Francji. W lutym 2005 Dyrektor Francuskiej Biblioteki Narodowej Jean-Noel Jeanneney, zarzucił Google, że faworyzuje kulturę anglosaską i zaapelował do Unii Europejskiej o stworzenie własnego projektu udostępnienia w internecie zasobów bibliotecznych. Apel Jeanneney'a poparł prezydent Francji Jacques Chirac. Jednak w październiku 2005 Google przedstawił europejską wersję usługi Book Search, która umożliwia przeglądanie tytułów francuskojęzycznych.

Google Book Search