Książki w PDF

Adobe promuje konkurencyjny dla technologii Microsoftu format zapisu książek elektronicznych.

Adobe poinformowała o przejęciu firmy Glassbook, rozwijającej oprogramowanie, umożliwiające odczytywanie książek elektronicznych, oraz o planach współpracy z firmą BarnesandNoble.com. Ta ostatnia zajmie się sprzedażą książek zapisywanych w popularnym formacie PDF, a także zainstaluje w swoich księgarniach specjalne kioski, w których klienci będą mogli kupować wybrane pozycje i korzystać z usługi "drukowania na żądanie".

Adobe utrzymuje, iż PDF jest bardziej odpowiednim formatem do zapisu książek elektronicznych niż technologie rozwijane obecnie przez konkurencyjne firmy (np. Microsoft Reader). Największą zaletą znanego już od lat PDF jest to, iż format ten umożliwia łatwe i bezpośrednie drukowanie dokumentów bez stosowania dodatkowych zabiegów. Adobe planuje wykorzystać technologię, z której korzysta Glassbook Reader, oraz zaprojektować nowe narzędzia do odczytywania książek elektronicznych, które będzie zawierać mechanizmy zarządzania prawami autorskimi. Aby zademonstrować uniwersalność e-książek w PDF, przedstawiciele Adobe zaprezentowali oprogramowanie Acrobat Reader, pracujące na komputerze przenośnym Sony, działającym pod kontrolą systemu Palm OS. Aplikacja zajmuje zaledwie 81 KB pamięci. Tekst zawarty w plikach PDF jest automatycznie dostosowywany do rozmiarów ekranu.

Stephen Riggio, prezes BarnesandNoble.com, twierdzi, że już za pięć lat w jego księgarniach praktycznie każda sprzedawana pozycja będzie w dwóch wersjach: papierowej i elektronicznej.


Zobacz również