Księgowość online

Załatw sprawy papierkowe przez internet. Przegląd ofert i możliwości usług dostępnych na rynku. Czy to naprawdę opłaca się użytkownikom? Jakie są główne cechy prowadzenia ewidencji w sieci i czym różni się to od tradycyjnej księgowości.


Serwisy do prowadzenia ewidencji podatkowych firmy w sieci to coś więcej, niż internetowe odpowiedniki zwykłych aplikacji księgowych. Wykupując taką usługę, masz pewność, że zawsze będziesz korzystać z oprogramowania zgodnego z aktualnymi przepisami. Możesz także liczyć na pomoc we właściwym wypełnianiu dokumentów. W konsekwencji nawet te droższe aplikacje online wychodzą "taniej", niż ręczne prowadzenie rozliczeń. Dzięki oszczędności czasu i gwarancji właściwego uzupełnienia danych, właściciele małych firm mogą skupić uwagę na swojej działalności, a nie towarzyszącym jej formalnościom.

Dlaczego księgowość internetowa?

Na pierwszy rzut oka, serwis do prowadzenia księgowości internetowej przypomina zwykłą aplikację księgową osadzoną w przeglądarce internetowej. Jednak fakt, że całe oprogramowanie utrzymywane jest na serwerze producenta, ma wiele zalet.

Użytkownik nie musi dbać o aktualizację aplikacji. Usługodawcy stale wprowadzają kolejne poprawki i nowe funkcje do swoich serwisów, aby były zawsze zgodne z obowiązującymi w danej chwili przepisami. Powinni to docenić zwłaszcza dotychczasowi użytkownicy bezpłatnych programów do prowadzenia księgowości, których aktualizacje całkowicie zarzucono bądź pojawiały się dopiero po kilku tygodniach od wprowadzenia nowych wzorów formularzy lub stawek podatków.

Z kolei ryzyko popełnienia błędu - np. nieprawidłowego zaksięgowania dokumentu - jest nieporównywalnie mniejsze niż przy samodzielnym wypełnianiu papierowej dokumentacji. Popularne serwisy do księgowości internetowej zawierają często gotowe formularze, ułatwiające poprawne wykonywanie najczęściej powtarzających się czynności, np. księgowania raportów z kas fiskalnych bądź przychodów związanych ze sprzedażą wysyłkową. Masz też dostęp do konsultanta, który w razie potrzeby wyjaśni twoje wątpliwości.

Programy do księgowości online wymagają jedynie zainstalowanej przeglądarki internetowej, takiej jak Chrome, Firefox, Internet Explorer czy Opera

Programy do księgowości online wymagają jedynie zainstalowanej przeglądarki internetowej, takiej jak Chrome, Firefox, Internet Explorer czy Opera

Nie bez znaczenia jest także szybki i bezpieczny dostęp do danych firmy. Ponieważ są przechowywane na serwerze, nic im nie grozi w razie awarii np. twojego twardego dysku. Nie potrzeba także specjalnego oprogramowania, aby móc szybko dotrzeć do potrzebnych ewidencji. Wystarczy dowolny komputer z zainstalowaną przeglądarką internetową i łącze do sieci. Połączenie z serwerem jest szyfrowane, co wyklucza możliwość podsłuchania czy podejrzenia transmisji danych. Warto dodać, że informacje będą przechowywane przez usługodawcę przez 5 lat, dokładnie tyle, ile wymagają przepisy skarbowe.

Nie wszyscy jednak potrzebują kompletnego rozwiązania do prowadzenia elektronicznej wersji Księgi Przychodów i Rozchodów oraz ewidencji VAT. Być może zależy im tylko na narzędziu do wystawiania faktur, które potem zanoszą do biura księgowego. Najlepsze serwisy do prowadzenia księgowości internetowej oferują także takie warianty usługi - z reguły są one tańsze lub bezpłatne. Istnieją również wyspecjalizowane serwisy, służące wyłącznie do wystawiania faktur online.

Najciekawsze oferty

Korzystanie z serwisów do księgowości internetowej jest dla małych firm bezpieczniejsze i łatwiejsze, niż ręczne wypełnianie dokumentów lub używanie bezpłatnych aplikacji desktopowych. Oto przegląd najciekawszych, naszym zdaniem, propozycji:

ifirma.pl

Informacje: www.ifirma.pl

Serwis obliczy za ciebie zaliczki na podatek dochodowy i VAT, wysokość opłat do ZUS-u, stawki amortyzacyjne za pojazdy firmowe itd.; wystawi i skoryguje faktury; poprowadzi ewidencje; przechowa dokumentację firmy przez narzucony ustawowo okres - a wszystko to zawsze w pełnej zgodzie z aktualnie obowiązującymi przepisami. Usługa oferuje wsparcie już od etapu rejestracji firmy, ułatwiając m.in. wypełnienie interaktywnego wniosku CEIDG-1. W wersji z Księga Przychodów i Rozchodów, która kosztuje 405 zł rocznie (podstawowy moduł do wystawianiu faktur VAT jest darmowy), użytkownik ma dostęp do wszystkich niezbędnych ewidencji, rejestrów i deklaracji. Obsługiwane są katalogi kontrahentów i produktów, płace pracowników i majątek firmy. Dużą zaletą usługi ifirma.pl jest również możliwość wysyłania e-deklaracji do urzędu skarbowego bez własnego podpisu cyfrowego.

Oprogramowanie do faktur – wfirma.pl

Oprogramowanie do faktur – wfirma.pl

wfirma.pl

Informacje: www.wfirma.pl

Aplikacja wfirma.pl to kompletny system do prowadzenia księgowości firmy oraz moduł CRM ułatwiający zarządzanie kontrahentami. W najbardziej rozbudowanej wersji, z rocznym abonamentem za 400 zł, otrzymujesz do dyspozycji narzędzie do wystawiania faktur VAT, dostęp do wszystkich niezbędnych ewidencji, KPiR oraz rejestrów VAT i możliwość automatycznego generowania deklaracji dla urzędu skarbowego i ZUS-u. Serwis zapewnia ponadto obsługę podatkową kadr, pojazdów, wyposażenia i środków trwałych. W wfirma.pl są jeszcze dwa pakiety - bardziej i mniej rozbudowany (bezpłatny), który umożliwia jedynie wystawianie faktur.

inFakt

Informacje: www.infakt.pl

Usługa powstała dla osób szukających łatwego w użyciu narzędzia do wystawiania faktur. W najtańszym wariancie Fakturowanie Regular (w abonamencie za 49 zł rocznie) otrzymujesz aplikację do wystawiania do 50 faktur miesięcznie (w najdroższym abonamencie za 189 zł rocznie limit wynosi już 6 tys. faktur miesięcznie). Serwis inFakt umożliwia również wystawianie faktur zdalnie, za pośrednictwem aplikacji na iPhone’a. Dostępny jest także wariant Księgowość Plus (w rocznym abonamencie za 199 zł) z dodaną obsługą KPiR oraz deklaracji podatkowych i składek ZUS. Dla tzw. samozatrudnionych, którzy rozliczają się głównie z jednym kontrahentem na postawie maksymalnie kilku faktur miesięcznie, interesujące będzie bezpłatne konto Podstawowe, z ograniczeniem do 3 obsługiwanych klientów i 3 faktur miesięcznie.

szybkafaktura.pl

Informacje: www.szybkafaktura.pl

W skład systemu wchodzą: obsługa księgowości online, program do fakturowania oraz aplikacja do sporządzania KPiR. Cennik różni się dla każdego z tych trzech modułów i wydaje się dość skomplikowany, a koszt korzystania z usług mieści się w zakresie od 8 do 59 zł miesięcznie. Niewątpliwą zaletą Księgi w serwisie szybkafaktura.pl jest automatyczny transfer danych z modułów sprzedaż i zakup. Program jest praktyczny i łatwy w obsłudze (zwłaszcza po lekturze dobrze opracowanej instrukcji).

e-conomic

Informacje: www.e-conomic.pl

Serwisy do księgowości online nie są przeznaczone wyłącznie dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Obsługę księgowości dla spółek oferuje choćby e-conomic. Aplikacja doskonale radzi sobie z obsługą transakcji międzynarodowych, oferuje także dodatek w postaci aplikacji do iPhone’a lub urządzeń z systemem operacyjnym Android, za pośrednictwem której można zdalnie wystawiać faktury VAT. Ceny abonamentu zaczynają się od 59 zł za miesiąc.

Jest w czym wybierać

W ostatnim czasie pojawia się coraz więcej internetowych serwisów do prowadzenia księgowości. BookKeeper (www.bookkeeper.pl) za darmo umożliwia wystawianie oraz ewidencję faktur VAT i rachunków, a za opłatą pozwala też na prowadzenie KPiR czy dostęp do specjalnych możliwości, takich jak kalendarium przedsiębiorcy, przypominanie o płatnościach i terminach podatkowych, pełne wsparcie ekspertów online. Na uwagę zasługują również usługi biur rachunkowych Gusto (www.brgusto.pl) i Wojciech Brzozowski (www.brbrzozowski.info), które poza tradycyjnymi usługami, zapewniają także niestandardowe modele współpracy, w tym księgowość online i elektroniczną wymianę danych.

Księgowość internetowa nie wzbudza już tak wielkich obaw, jak jeszcze kilka lat temu. Firmowe dane są z reguły dobrze zabezpieczone, a działający na tym rynku usługodawcy zdążyli nabyć kilkuletnie doświadczenie. W czasach, gdy przez internet można już bez problemu złożyć roczne zeznania podatkowe, trudno nie skorzystać z możliwości składania tą drogą także firmowych deklaracji.