Księżyc ma tlen! Ludzie mogliby żyć pod jego powierzchnią

To zmienia wszystko. Okazuje się, że na Księżycu jest sporo tlenu, choć w nieco zaskakującej formie.

Księżyc ma tlen! Ludzie mogliby żyć pod jego powierzchnią

John Grant, badacz gleby z Southern Cross University, uważa, że górna warstwa skalistej gleby księżycowej, znana jako regolit, może zawierać wystarczającą ilość tlenu, aby 8 miliardów ludzi mogło przeżyć około 100 tys. lat.

W prawie próżniowej atmosferze Księżyca nie ma wystarczającej ilości tlenu, aby podtrzymać ludzkie życie, a oddychanie skałami wydaje się jeszcze bardziej niemożliwe. Jednak wspólny program między Australijską Agencją Kosmiczną a NASA wyśle ​​australijskiego łazika na Księżyc za pośrednictwem programu Artemis w celu zbierania księżycowych skał, które zostaną użyte w próbach wydobycia tlenu. Wyniki badań mogłyby potencjalnie zmienić cywilizację — jeśli księżycowi osadnicy potrafiliby syntetyzować powietrze do oddychania na miejscu, długoterminowa baza księżycowa stałaby się jeszcze bardziej osiągalna. Technologia ekstrakcji, znana jako elektroliza już istnieje i jest dosyć prostym procesem. Grant stwierdził:

Na Ziemi ten proces jest powszechnie stosowany w produkcji, na przykład aluminium. Prąd elektryczny przepływa przez ciekłą formę tlenku glinu (powszechnie zwanego tlenkiem glinu) za pomocą elektrod, aby oddzielić aluminium od tlenu.

Tlen stanowi około 45 procent księżycowej gleby, ale aby go wyekstrahować z innych pierwiastków regolitu, takich jak krzem, aluminium i magnez, naukowcy będą musieli użyć dużo energii i sprzętu przemysłowego. Space Applications Services, belgijski start-up, ogłosił już plany zbudowania trzech reaktorów i wysłania ich na Księżyc w celu wytworzenia tlenu za pomocą elektrolizy.

Zobacz także: Lidl: tanie narzędzia warsztatowe - aktualna oferta

Źródło: futurism.com


Nie przegap

Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów: