"Księżyc w Nowiu": uwaga na cyber-przestępców

Firma PC Tools ostrzega przed złośliwym oprogramowaniem wykorzystującym motyw popularnego filmu "Księżyc w Nowiu".

Kontynuacja "Zmierzchu", filmowego przeboju o wampirach, niedawno trafiła na ekrany kin. Cyber-przestępcy próbują wykorzystać popularność tej produkcji do rozprzestrzeniania złośliwego oprogramowania. Spółka PC Tools, producent oprogramowania antywirusowego, ostrzega, by nie dać się nabrać na oszustwo.

W Internecie - na czatach, blogach czy forach dyskusyjnych - publikowane są informacje o rzekomej dostępności filmu "Księżyc w Nowiu" online, zgodnie z którymi pełną wersję obrazu można obejrzeć w Sieci bezpłatnie. Informacjom tym towarzyszą komentarze z odpowiednimi słowami kluczowymi, dzięki czemu łatwiej odnaleźć je przez wyszukiwarkę.

Zobacz również:

  • Szok! Saga Zmierzch na Netflixie!
  • Netflix - najlepsze horrory, które obejrzysz w 2021 roku [Aktualizacja 23.07.2021]

Fan sagi o wampirach, skuszony perspektywą bezpłatnego obejrzenia filmu, wpisuje zapytanie w wyszukiwarkę, skąd kierowany jest na spreparowaną przez cyber-przestępców stronę. Można na niej znaleźć informacje mające ją uwiarygodnić, np. kadry z filmu. Strony takie zachęcają do odtworzenia filmu, jednak po kliknięciu łącza czy przycisku "Movie Player" wyświetlany zostaje komunikat o potrzebie zainstalowania odpowiedniego odtwarzacza.

Użytkownik, wyrażając zgodę, ściąga na dysk złośliwe oprogramowanie.

Więcej informacji: PC Tools