Kto dostanie Oscara 2011 za efekty wizualne?

"Incepcja", "Alicja w Krainie Czarów", "Harry Potter", "Iron Man 2" czy "Medium"?

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę nominacji do 83. edycji wręczenia Oscarów - nagród Akademii za najlepsze osiągnięcia w kinematografii. Najbardziej prestiżowe wyróżnienia to oczywiście pierwszoplanowa rola męska i kobieca, reżyseria oraz najlepszy film (warto dodać, że o to ostatnie miano walczą animacja "Toy Story 3" oraz nominowana do nagrody za efekty "Incepcja").

My z równym zainteresowaniem będziemy śledzić losy nagrody za najlepsze efekty wizualne. Bądź co bądź współczesna kinematografia czerpie całymi garściami z możliwości oferowanych przez komputery i oprogramowanie. Z jednej strony to świetnie - wyobraźnia twórców nie jest niczym ograniczona i mogą oni przenieść na ekran każdą scenerię i każdy efekt. Z drugiej strony nagromadzenie efektów wizualnych nie zasłoni kulejącego aktorstwa i słabej fabuły.

W 2010 r. niekwestionowanym liderem wyścigu po statuetkę Oscara w tej kategorii był "Avatar" Jamesa Camerona. Obraz wygrał rywalizację z dwoma innymi nominowanymi produkcjami, "Dystrykt 9" i "Star Trek".

Kto zgarnie nagrodę w tym roku? Przekonamy się 27 lutego - zanim to nastąpi, proponujemy przypomnienie sobie nominowanych filmów. W tym roku jest ich pięć.

"Alicja w Krainie Czarów" - trailer:

"Harry Potter i Insygnia Śmierci" - trailer: