Kto ma apetyt na Research in Motion ?

Pojawiły się pogłoski, że jeden z gigantów informatycznych zamierza przejąć producenta urządzeń Blackbery - spółkę Research in Motion (RIM), której wartość jest szacowana już na 14,4 mld USD. Analitycy Goldman Sachs jako potencjalnego nabywce typują koncerny Motorola lub Nokia. W grę wchodzi też Hewlett-Packard, który uzyskałby nową bazę klientów wśród operatorów, gdzie producenci telefonów mają już przetarte szlaki.

BlackBerry 7100t

BlackBerry 7100t

W opinii obserwatorów rynku, RIM robi najlepszy interes na produkcji urządzeń przenośnych, wzbudzając zazdrość konkurencji swoimi wynikami. W kwartale zakończonym 30 listopada ub.r. producent powiększył zysk netto o 453 proc. do 90,4 mln USD. Jego sprzedaż wyniosła 365 mln USD, co oznacza wzrost o 138 proc. Prognozy Goldman Sachs zakładają, że przychody Research in Motion osiągnie w 2005 r. obrachunkowym przychody w wysokości 1,3 mld USD, zaś w 2007 - 2,57 mld USD.

Urządzenia kanadyjskiej firmy będące połączeniem telefonu i PDA, dzięki specjalnemu oprogramowaniu umożliwiają dostęp do korporacyjnej poczty elektronicznej. W USA Blackberry szturmem wzięło rynek i jest niezwykle popularne wśród tamtejszej kadry kierowniczej, która poszukuje tego rodzaju rozwiązań. Mocna pozycja i dobra technologia to zdaniem Goldman Sachs, decydują o tym ze RIM jest poważną partią do wzięcia.

Urządzenia RIM w 2005 roku pojawią się w ofercie większej liczby operatorów komórkowych. We wrześniu Era udostępniła wybranym klientom model BlackBerry 7000.


Zobacz również