Kto ma ochotę na Microsoft TV?

Koncern Microsoft ogłosił, że z kolejnej wersji systemu operacyjnego Windows będzie można korzystać za pomocą odbiorników telewizji cyfrowej.

Podobnie jak kilka lat temu w przypadku rynku internetowego, firma Microsoft stara się nadrobić swoje opóźnienia na rynku cyfrowej telewizji. Gigant z Redmond oświadczył, że kolejna wersja systemu Windows będzie mogła pracować z przystawkami (set-top boxes) telewizji cyfrowej. Zapowiadana nowa wersja Windowsów nazywa się Whistler i ma ukazać się w II połowie przyszłego roku.

Przystosowanie istniejącego oprogramowania cyfrowej telewizji do systemu operacyjnego PC to próba uzyskania przewagi na rynku cyfrowej rozrywki, opanowanego na razie przez rywali Microsoftu, jak chociażby firmę Open TV z Kalifornii. Microsoft ma nadzieję nakłonić nadawców cyfrowych programów do korzystania z własnej technologii, która oferuje konsumentom jedno urządzenie pełniące funkcję odbiornika telewizyjnego i jednocześnie komputera osobistego. Eliminuje to potrzebę zakupu osobnego urządzenia (set-top box), przeznaczonego do odkodowywania sygnału Digital TV wysyłanego przez nadawcę. "Niebawem set-top boxes będą bardziej przypominać PC i staną się równie popularne" - twierdzi Ed Graczyk, dyrektor Microsoft TV Platform Group.

Microsoft postrzega Whistlera jako rdzeń domowego systemu komputerowego, który może kontrolować pracę komputera PC, cyfrowej telewizji, systemu oświetlenia i ogrzewania. "Microsoft maksymalnie wykorzystuje swoje możliwości, ale nie jest pewne, czy stanie się liderem rynku Digital TV, bowiem nie jest związany z potężnymi sieciami telewizyjnymi i nie jest częścią przemysłu telewizyjnego" - mówi Therese Torris z Forrester Research.

www.microsoft.com


Zobacz również