Kto na czele

Gartner Dataquest przedstawia wyniki analiz dotyczących światowego rynku telekomunikacyjnego.

Firma Gartner Dataquest opublikowała raport z przeprowadzonych w poprzednim roku analiz rynkowych, dotyczących branży telekomunikacyjnej. Po raz drugi z kolei firma Microelectronics Group, należąca do koncernu Lucent Technologies, została umieszczona na pierwszej pozycji wśród dostawców różnego rodzaju rozwiązań do zastosowań komunikacyjnych na świecie. W 1999 r. Lucent miał 7,6-proc. udział w światowym rynku półprzewodników dla telekomunikacji. Firma ostatnio koncentruje wysiłki na rozwijaniu technologii dla takich dziedzin, jak sieci optyczne, sieci domowe i telefonia internetowa. 20 lipca 2000 r. Lucent poinformował o wydzieleniu z koncernu dotychczasowego działu Microelectronics, który teraz będzie funkcjonował jako samodzielna firma. Proces powinien zostać zakończony z końcem lata 2001 r.

Pod względem przychodów ze sprzedaży sprzętu sieciowego małym firmom najlepsze wyniki osiągnęła firma 3Com. W sektorze przedsiębiorstw zatrudniających od 1 do 19 osób kontroluje ona 41% rynku, natomiast w sektorze firm zatrudniających 1-99 osób prowadzi z wynikiem 31% udziałów w rynku, wyprzedzając Cisco (23%) i Intela (10%).

"Z naszych doświadczeń wynika, że większość małych przedsiębiorstw nie ma planu informatyzacji i nie tworzy stanowiska administratora IT. Nasza strategia na tym rynku polega na oferowaniu małym firmom radykalnie prostych rozwiązań, które łatwo kupić, zainstalować i utrzymywać. Jak wynika z badań, podejście to zdaje egzamin" - stwierdził Shane Buckley, wiceprezes 3Com na Europę.

Raport zatytułowany "Networking by Line of Business, Europe: Market Statistics, 1999" opracowano na podstawie wyników badań przeprowadzonych w 17 krajach Europy. Zawiera on szczegółowe dane o rozmiarach i strukturze rynku sieciowego. Przyjęto, że rynek ten obejmuje karty sieciowe, koncentratory i przełączniki sieci lokalnych, routery, serwery i koncentratory zdalnego dostępu oraz wyposażenie sieci rozległych. W sektorach rynku uwzględniono 5 kategorii przedsiębiorstw, usługodawców telekomunikacyjnych oraz użytkowników indywidualnych.


Zobacz również