Kto opracuje GPU dla konsol następnej generacji?

Wielcy gracze na rynku konsol planują wprowadzenie nowych modeli swoich produktów w okolicach 2012 roku. Wiele wskazuje na to, że produkcją układów graficznych dla konsol następnej generacji zajmą się firmy Intel oraz ATI/AMD.

Według niepotwierdzonych jeszcze informacji to właśnie Intel ma największe szanse na produkcję GPU dla Playstation 4. Firma Sony desperacko poszukuje sposobów na odrobienie potężnych strat związanych z fiaskiem Playstation 3. W związku z tym do prac nad kolejną generacją konsoli potrzebuje zaufanego i zamożnego partnera. Redaktorom serwisu The Inquirer udało się dotrzeć podczas targów CES do wiarygodnego źródła w Sony, które potwierdziło, że sprawa jest w zasadzie przesądzona.

W sprawie układu graficznego następcy Xboksa 360, na razie nie wiadomo nic pewnego. Biorąc jednak pod uwagę bliską współpracę Microsoftu i ATI przy kolejnych wersjach bibliotek DirectX, w tym przypadku wszystko wskazuje na ATI. Podobnie ma się rzecz z następcą Wii. Odkąd produkty Nintendo weszły w erę 3D, to właśnie ATI zajmuje się projektowaniem montowanych w nich układów graficznych.

Jeśli powyższe informacje się potwierdzą, to NVidia może się stać wielkim przegranym bitwy o produkcję GPU dla konsol następnej generacji. Dotychczas jej układy były montowane w pierwszej wersji Xboksa oraz w Playstation 3.