Kto powinien testować betę Windows Vista?

Jeśli Twoja firma wciąż korzysta z Windows 2000, powinieneś przyjrzeć się nowym funkcjom systemu Windows Vista, zaimplementowanym do wersji beta 1. Ale na poważniejsze testowanie przyjdzie jeszcze czas - kolejne wersje testowe z pewnością będą znacznie różnić się od bety 1. Takie wnioski płyną z zalecenia dla korporacyjnych użytkowników Windows, opublikowanego przez firmę analityczną Gartner.

Pierwsze wersje beta nowych systemów zwykle nie zawierają wielu znaczących elementów finalnego produktu, szczególnie z zakresu interfejsu użytkownika - czytamy w tekście opublikowanym przez Gartnera. Autorzy wersji testowych zwykle skupiają się w nim na podstawowych elementach systemu. Tak też prawdopodobnie jest z Windows Vista beta 1 - tłumaczą analitycy.

Według Gartnera, następca Windows XP będzie w najbliższych miesiącach zasadniczo się zmieniał. Kolejne wersje - beta 2 (spodziewana na początku przyszłego roku) oraz wersja finalna z pewnością będą wieloma elementami różnić się od udostępnionej właśnie beta. Testowanie bety 1 przez potencjalnych użytkowników pod kątem przyszłego wdrożenia nie ma więc aktualnie większego sensu - na tym etapie zadaniem testerów powinno być przede wszystkim wyszukiwanie błędów i sugerowanie ewentualnych modyfikacji.

Szczególnie dotyczy to firm, w których wykorzystywany jest system Windows XP. Jeśli już ktoś powinien na tym etapie uważniej przyglądać się Windows Vista, to powinni być to użytkownicy Windows 2000, którzy myślą o migracji do Visty z pominięciem XP. Ale, jak podkreśla Gartner, chodzi tu raczej o ogólne zapoznanie się z możliwościami systemu niż o jakieś dokładniejsze testowanie. Z tym należy się wstrzymać co najmniej do momentu udostępnienia wersji beta 2.


Zobacz również