Kto się boi Visty?

Przedstawiciele koreańskich władz obawiają się, iż z chwilą oficjalnej premiery systemu operacyjnego Windows Vista, mieszkańcy tego kraju napotkają poważne problemy w korzystaniu z wielu rodzajów usług internetowych. Wszystkiemu winne są zaś, i tak już okryte złą sławą, kontrolki ActiveX, masowo wykorzystywane przez koreańskie serwisy WWW.

Koreańskie Ministerstwo Informacji i Komunikacji, Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz Urząd Nadzoru Finansowego spodziewają się problemów, jeśli Koreańczycy masowo "przesiądą" się na Vistę. Obawy biorą się stad, iż większość stron internetowych w tym kraju wykorzystuje kontrolki ActiveX, z którymi najnowsze wydanie Windows nie współpracuje zbyt dobrze. Może to oznaczać utrudnienia w korzystaniu np. z bankowości online, sklepów internetowych czy też grze w gry internetowe.

Władze spodziewają się problemów z funkcjonowaniem siedmiu internetowych portali koreańskich banków. Problematyczne może okazać się także korzystanie ze stron administracji rządowej i pobieranie bądź drukowanie udostępnianych tam dokumentów i formularzy. O ile opisane problemy mogą potrwać nie więcej niż kilka dni, to już przedstawiciele muzycznego e-sklepu SK Telecom juz zapowiadają, że przystosowanie używanego w serwisie systemu płatności do Visty potrwa do marca.

Opóźnienie wprowadzenia Visty w Korei nie wchodzi w grę. Władze również niewiele mogą zrobić, oprócz zalecania użytkownikom, aby przed instalacją Visty upewnili się, że najczęściej odwiedzane przez nich portale będą w pełni dostępne po aktualizacji systemu.

Liczbę koreańskich użytkowników, którzy zainstalują nowy system Microsoftu tuż po premierze, szacuje się na 700 tysięcy. Oficjalna premiera systemu już 31 stycznia.

Warto w tym miejscu przypomnieć, iż wedle prognoz analityków IT, tempo wdrażania Visty będzie szybsze niż miało to miejsce w czasie wprowadzania poprzedniej wersji sytemu - Windows XP. Microsoft zapowiedział również, iż użytkownicy będą mieć czas na aktualizacje systemu do 2009 r. (wtedy wygaśnie wsparcie dla Windows XP Home, Professional i Media Center).