Kto szuka pracy?

Najwięcej osób, które planują zmianę to przedstawiciele sektora produkcji (14,4%), handlowcy i sprzedawcy (10,7%) oraz pracownicy budowlani (8,7%) - wynika z raportu serwisu rekrutacyjnego Szybkopraca.pl. Największa aktywność przedstawicieli tych branż wiąże się z dużym odsetkiem miejsc pracy oferowanych dla tych grup zawodowych.

Na kolejnych miejscach znaleźli się kandydaci z branży gastronomicznej (6,2%), usługowej (5,8%), dystrybucji (3,4%) oraz motoryzacyjnej (2,6%).

Na podstawie danych osób resjestrujących CV od początku 2010 roku eksperci serwisu przeanalizowali w jakich branżach i regionach pracują i chcą pracować osoby poszukujące nowego zatrudnienia.

Ponad połowa osób, które szukają pracy w serwiscie Szybkopraca.pl jest w wieku 18-25 lat. Większość absolwentów ukończyła kierunek humanistyczny. Natomiast pracodawcy poszukują osób z wykształceniem ścisłym, głównie technicznym i ekonomicznym.

Osoby w wieku 25-35 lat to na ogół specjaliści, posiadający kilkuletnie doświadczenie zawodowe - stanowią niemal 30% aktywnie poszukujących zatrudnienia. Rotacja w tej grupie zawodowej jest mniejsza niż wśród osób młodszych.

Grupa wiekowa 36-45 lat stanowi 11% poszukujących zatrudnienia, zaś osoby w wieku 45-55 lat - 5,6%. Zaledwie 1% CV przesłanych do portalu Szybkopraca.pl pochodzi od osób w wieku 56 plus.

Ponad połowa poszukujących pracy za pośrednictwem serwisu Szybkopraca.pl posiada wykształcenie średnie: są to osoby studiujące zaocznie lub wieczorowo oraz młodzi ludzie, którzy nie zamierzają kontynuować procesu kształcenia. Osoby z wykształceniem wyższym stanowią niemal 19% poszukujących pracy, są to głównie świeżoupieczeni absolwenci. Ponad 16% stanowią osoby z wykształceniem zawodowym (które pracowały w produkcji lub budownictwie). Wykształcenie gimnazjalne ma 6,6% poszukujących pracy, a podstawowoe - 3,2%.

Najwięcej użytkowników portalu zadeklarowało, że chce pracować w woj. śląskim (18,3%), mazowieckim (16,5%) i dolnośląskim (11,1%). Na kolejnych miejscach znalazło się woj. małopolskie (8,8%) i wielkopolskie (7,2%). Najmniej atrakcyjne wydają się regiony wschodnie: woj. podlaskie (1,5%), świętokrzyskie (1,8%), warmińsko-mazurskie (2,5%). Na ostatnich miejscach znalazły się woj. lubuskie (2,6%) i opolskie (2,3%).