Kto usunął cię z listy znajomych na Facebooku?

Uwaga na krążące w serwisie Facebook zaproszenia do udziału w fałszywych wydarzeniach. To nowa sztuczka cyberprzestępców, mająca na celu generowanie zysków z ankiet online.

Firma Sophos, specjalizująca się w technologiach ochrony informacji, poinformowała o nowym ataku, na który nabrało się już ponad 160 tys. użytkowników Facebooka. Oszuści zapraszają internautów do wzięcia udziału w fikcyjnym wydarzeniu o nazwie Kto usunął cię z listy znajomych?"(ang. Who blocked you from his friend list?"

Przestępcy osadzili instrukcje w sekcji "więcej informacji" ("more info") podsumowania wydarzenia, która prowadzi niczego nie podejrzewających użytkowników Facebooka do witryn z ankietami online, zaprojektowanych w celu generowania przychodu oszustom. W niektórych wypadkach użytkownicy są też pytani o numer telefonu komórkowego, który później jest dodawany do kosztownej usługi premium.

Graham Cluley, starszy konsultant ds. technologii w Sophos uważa tego typu wydarzenia spamowe za jeden z najbardziej dokuczliwych dla użytkownikach przejawów aktywności sieciowych oszustów. "Byłoby świetnie, gdyby Facebook przyjął bardziej proaktywną postawę w zwalczaniu tego typu scamu, ponieważ na chwilę obecną cyberprzestępcy mają bardzo łatwe zadanie, zapełniając swoje portfele za pośrednictwem tego typu eventów" - twierdzi przedstawiciel Sophos.

W kolejce czeka ponad 10 milionów użytkowników, którzy jeszcze nie zdecydowali, czy wziąć w udział w "Kto usunął cię z listy znajomych?"

Radzimy użytkownikom największego serwisu społecznościowego, aby nie akceptowali zaproszeń do udziału w podejrzanym wydarzeniu, a przede wszystkim zastanowili się dwa razy przed kliknięciem w jakikolwiek odnośnik otrzymany za pośrednictwem sieci społecznościowej.

Więcej informacji: Sophos