Kto używa IE6? Chińczycy!

Microsoft od kilku lat robi co w jego mocy, by zachęcić użytkowników Windows do korzystania z nowych wersji Internet Explorera - a mimo to znaczna część internautów wciąż korzysta z przestarzałego i dziurawego jak rzeszoto IE6. Z najnowszych statystyk wynika, że w znacznej mierze winę za to ponoszą... Chińczycy, bo to właśnie w Państwie Środka IE6 jest obecnie najbardziej popularny.


Z analizy przeprowadzonej przez firmę badawczą Net Applications wynika, że z Internet Explorera 6 korzysta 45,2% chińskich internautów. Dla porównania - we wszystkich innych krajach IE6 jest używana średnio przez 7,6% ogółu internautów. W Polsce sytuacja wygląda jeszcze lepiej - liczba użytkowników IE6 nie przekracza 3% (wedle danych serwisu Ranking.pl).

Oznacza to, że IE6 jest w Chinach pięć razy bardziej popularny niż we wszystkich innych krajach. A to znacząco wpływa na ogólną popularność tej przeglądarki. Jeśli uwzględnimy Chiny, z IE6 na świecie korzysta 14,2% internautów. Jeśli kalkulacje taką przeprowadzimy bez uwzględnienia Państwa Środka - liczba ta spada do wspomnianych już 7,6%.

IE6 trzyma się mocno

Wedle danych firmy Nielsen, z Internetu korzysta obecnie ok. 420 mln mieszkańców Chin - a to znaczy, że przeglądarki Internet Explorer używa na co dzień ok. 240 mln Chińczyków.

Przedstawiciele Microsoftu przyznają, że Chiny faktycznie są "bastionem IE6". "Faktycznie, większość użytkowników Internet Explorera 6 to obecnie Chińczycy. Robimy co w naszej mocy, by przekonać ich do migracji do nowszych wersji. I mamy już pewne efekty - w ciągu minionych czterech miesięcy udział IE6 w chińskim rynku zmalał o 5%" - tłumaczy Roger Capriotti, szef działu odpowiedzialnego za promowanie IE. Warto przypomnieć, że Capriotti objął to stanowisko ubiegłego lata - zapowiadał wtedy, że jego celem jest "zredukowanie popularności IE6 do zera".

Piractwo główną przyczyną?

Zdaniem przedstawiciela koncernu z Redmond, jednym z głównych powodów dużej popularności starego IE w Chinach jest fakt, iż znaczna część używanych tam kopii Windows to kopie pirackie. Ich użytkownicy nie aktualizują swoich systemów, bo obawiają się, że próba pobrania aktualizacji spowodowałaby "namierzenie ich", co w konsekwencji doprowadziłoby do zablokowania systemu.

Roger Capriotti dodał też, że Chińczycy znacznie rzadziej niż użytkownicy z innych krajów modernizują swoje pecety - wielu z nich pracuje wciąż na starych wersjach Windows. Z przytoczonych przez niego statystyk wynika, że w listopadzie z Windows 7 korzystało blisko 20% wszystkich użytkowników Internetu. W Chinach ich odsetek był o połowę mniejszy. Popularny jest tam za to Windows XP (81,8% wszystkich instalacji, przy średniej dla globu na poziomie 58%).

Warto jednak wspomnieć, że w Windows XP bez przeszkód można zainstalować najnowszą wersję Internet Explorera (nr 8). Dla tego systemu nie będzie za to dostępne kolejne wydanie tej przeglądarki (IE9 da się zainstalować wyłącznie w Windows Vista oraz Windows 7). IE6 jest jednak domyślną przeglądarką w Windows XP - być może wielu chińskich użytkowników w ogóle nie wie, że można ją zaktualizować.