Które dystrybucje Linuxa powinni wybrać nowi użytkownicy?
-
- Computerworld Online/DP,
- 19.04.2016, godz. 20:15
Świeże spojrzenie na najbardziej popularne dystrybucje Linuxa (plus jeden inny system).
Świeże spojrzenie na najbardziej popularne dystrybucje Linuxa (plus jeden inny system).
Łatwy czy trudny?
Linux ma kiepską reputację jako codzienny system operacyjny – niewiele programów jest na niego napisanych, ciężko instaluje się różne rzeczy, itp. Może Cię zatem zaskoczyć, że wiele dystrybucji jest bardzo łatwych w użyciu. W artykule prezentujemy kilka z nich.
Ubuntu
Zwodnicze jest określanie Ubuntu jako dystrybucji Linuxa, o której słyszały nawet osoby nie mające wiedzy w dziedzinie technologii, bo, szczerze – niektórzy nie słyszeli nawet o samym Linuxie. Tak czy siak, to ciągle najlepsza dostępna dystrybucja, i de facto najczęściej wybierana przez nowych użytkowników.
Przyjazny nowym użytkownikom?: I to jak!
Mint
Jeśli Ubuntu jest najbardziej znaną dystrybucją Linuxa, to Mint zdecydowanie depcze mu po piętach, a wiele osób uważa, że już udało mu się go prześcignąć. Mint jest znany z łatwości w obsłudze, łatwy do zainstalowania i brak mu tego swoistego rodzaju ostrych krawędzi na pulpicie, które niektórzy kojarzą z Linuxem.
Przyjazny nowym użytkownikom?: A jak!
Debian
Nazywanie Debiana dystrybucją to za mało – to także podstawowa technologia dla Ubuntu, Minta i wielu innych. Jednak nawet sam w sobie jest jednym z najbardziej chronionych, najlepiej przemyślanych dostępnych dystrybucji.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Oczywiście, nawet jeśli nie był z tą myślą zaprojektowany.
CentOS
CentOS jest darmową wersją Red Hat Enterprise, z której się wywodzi. Celem było dostarczenie darmowej opcji dla firm i innych organizacji poszukujących nowego oprogramowania. CentOS pochodzi z 2004r. To już tyle lat!
Przyjazny nowym użytkownikom?: Do pewnego stopnia – jasne.
Arch
Arch ma być tak elastyczny i możliwy do indywidualnego dostosowania jak to tylko możliwe i głównie ze względu na te cechy jest używany w konkretnych środowiskach. Niektórzy z nich niedawno uczestniczyli w „Twitch Installs Arch Linux”, zadaniu crowdsourced w czasie rzeczywistym w stylu „Twitch Plays Pokémon" lub „Twitch Plays Dark Souls”. Określenie Archa hipsterską dystrybucją jest chyba niesprawiedliwe, ale daje o nim pewne wyobrażenie.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Nie.
LXLE
LXLE jest stosunkowo nowym odgałęzieniem Lubuntu, które z kolei jest odgałęzieniem Ubuntu, wykorzystującym środowisko LXDE. Korzysta z prostoty LXDE, oferując jednocześnie genialne funkcje i jest atrakcyjny wizualnie, a poza tym nieźle działa nawet na starszym hardwarze.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Dosyć.
OpenSUSE
OpenSUSE jest darmową i open-sourcową wersją Linuxa SUSE, wyprodukowaną i wypuszczoną na rynek przez niemiecką firmę o tej samej nazwie. To bardzo prosta dystrybucja, zaprojektowana w taki sposób, by być wystarczająco dostępna i łatwa w użyciu. Kod SUSE Enterprose Linux został ostatnio zintegrowany w ich open-sourcowym produkcie.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Oczywiście, tak.
Fedora
Fedora jest jednym z dwóch odgałezień, które powstały, gdy Red Hat przestał wypuszczać Red Hat Linux (drugim jest Red Hat Enterprise Linux (wersja komercyjna, która w rzeczywistości pochodzi od Fedory). Wariant Fedory jest oczywiście darmowy i jest jednym z najlepiej wspieranych i najbardziej aktywnie rozwijanych systemów operacyjnych.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Prawie - blokowanie dostępu do oprogramowania, które nie spełnia wymagań „free software” może drażnić niektórych, ale sam system jest bardzo prosty w obsłudze.
Manjaro
Podczas gdy spokrewniony Arch nie jest aż tak zachęcający, Manjaro został od razu zaprojektowany tak, by być łatwy w obsłudze – łatwy do zainstalowania i nie sprawiający żadnych problemów, ze wszystkim, czego średniozaawansowany użytkownik może pragnąć.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Jak najbardziej!
FreeBSD
Wiemy, wiemy – to zdecydowanie nie jest dystrybucja Linuxa. Ale FreeBSD jest jeszcze ciągle całkiem popularny wśród niektórych społeczności wolnego oprogramowania. To swego rodzaju alternatywa dla alternatywy, ale ciągle działa.
Przyjazny nowym użytkownikom?: Dla osób doświadczonych jest całkiem w porządku, ale komuś zupełnie nie w temacie może sprawić kilka problemów.
Zapisz się na newsletter i nie przegap najnowszych artykułów, testów, porad i rankingów:
PC World ułatwia podejmowanie właściwych decyzji zakupowych poprzez liczne testy najnowszego sprzętu i osprzętu, oprogramowania oraz usług internetowych