Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...


Mozilla Firefox 10

Najbardziej wszechstronny

Zalety:

+ Doskonała wydajność w teście HTML5

+ Tysiące dodatków w repozytorium

Wady:

- Długie wczytywanie stron

- Zbyt wiele dodatków = bardzo wolny Firefox

Pobierz w PC World: Mozilla Firefox 10

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Serwis z dodatkami do Firefoksa to prawdziwa gratka dla użytkowników.

Przeglądarka Mozilli jest na rynku już od prawie dziesięciu lat, ale wciąż rozwija się bardzo żwawo. W ostatnim roku sposób pracy nad programem uległ ogromnej zmianie, a Firefox doczekał się sześciu kolejnych wersji. Zmienił się wygląd - zniknął nieporęczny pasek narzędzi, zastąpiony przez pasek z kartami w górnej części okna. Domyślnie zniknął też pasek z zakładkami. Interfejs został uproszczony i lepiej sprawdza się na małych ekranach, gdzie przestrzeń jest na wagę złota.

Największą przewagą Firefoksa jest jego ogromna biblioteka z dodatkami. Dzięki nim, przeglądarka może zostać niemal dowolnie dostosowana do potrzeb użytkownika. Jedyna wada to fakt, że przy zbyt dużej ich liczbie, Firefox może bardzo zwolnić - nawet przy zaawansowanym komputerze. Przeglądarka była najlepsza w naszych testach HTML5, a na trzecim miejscu skończyła test obsługi JS, przed Operą, Internet Explorerem czy Safari. Na naszej maszynie testowej, Firefox był drugim najwolniejszym programem jeśli chodzi o ładowanie stron internetowych. Pełne załadowanie dość zaawansowanej strony z grafiką trwało aż 9,67 sekundy, czyli o prawie 6 sekund więcej niż w przypadku Chrome'a i Opery.

Zobacz również:

  • Przeglądarki internetowe - popularność na świecie [wrzesień 2021]

Firefox jest w pełni wyposażoną przeglądarką. W programie można zapisywać najczęściej używane usługi internetowe - takie jak Pandora czy Gmail - jako zakładki aplikacji. Ważnym narzędziem jest również Firefox Sync, który zsynchronizuje twoją historię przeglądania, zakładki i preferencje na różnych konmputerach (oraz w telefonach z Androidem). Firefox blokuje wyskakuje okienka i udostępnia "tryb prywatny". Program automatycznie aktualizuje wszystkie wtyczki i współpracuje z każdym ze znanych programów antywirusowych.

RockMelt 0.9

Dla miłośników Facebooka

Zalety:

+ Ułatwia rozmowy ze znajomymi z Facebooka

+ Strony i funkcje JS ładują się całkiem szybko

Wady:

- Aby korzystać z przeglądarki, musisz zalogować się na Facebooku

- Nie ma zbyt wielu dodatków i rozszerzeń

Pobierz w PC World: RockMelt 0.9

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

RockMelt wyświetla aktualnie dostępnych znajomych z Facebooka. Pozwala na szybkie rozpoczęcie rozmowy.

RockMelt powstał na bazie silnika Google Chromium. Wygląda więc i działa podobnie jak Chrome - tylko ukierunkowany na serwisy społecznościowe. Żeby skorzystać z większości funkcji przeglądarki, konieczne jest zalogowanie się poprzez Facebooka. RockMelt gromadzi dane na temat przyzwyczajeń podczas przeglądania, choć twórcy twierdzą, że nie będą udostępniać tych danych osobom trzecim - w tym Google i Facebookowi. Zalogowanie pozwala na automatyczną synchronizację ustawień i zakładek pomiędzy używanymi maszynami (nie ma jednak aplikacji dla smartfonów).

Najważniejsze funkcje przeglądarki jedni pokochają, a drugich mogą doprowadzić do szału (o ile wcześniej nie odinstalują programu). Cienki pasek znajdujący się po prawej stronie okna, wyświetla ikony znajomych z Facebooka i umożliwia błyskawiczne rozpoczęcie rozmowy. Klikając ikonkę można rozpocząć pisania bez konieczności przełączania się pomiędzy Facebookiem i innymi kartami. Po lewej stronie okna przeglądarki, znajduje się pasek aplikacji, który pobiera informacje z witryn, powiadamiających użytkownika o nowo zamieszczonych treściach (inne serwisy społecznościowe jak Twitter czy G+).

RockMelt umożliwia szybkie dodawanie linków do Osi Czasu na Fascebooku czy też innego serwisu społecznościowego. Pomimo korzystania z silnika Chrome'a w przeglądarce nie skorzystamy niestety z rozszerzeń dostępnych w Google Web Apps. Obecnie do przeglądarki istnieje jedynie 200 rozszerzeń. RockMelt zajął wysokie miejsca w testach JavaScript (drugie, tuż za Chrome'em) i HTML5 (trzecie, przed Firefoksem i IE 9).