Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...


Internet Explorer 9

Najlepsze zabezpieczenia

Zalety:

+ Szybkie przetwarzanie kodu HTML5

+ Dobre zabezpieczenia

Wady:

- Brak automatycznej synchronizacji zakładek

- Zarządzanie kartami może być trudne

Pobierz w PC World: Internet Explorer 9

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Tracking Protection to jedna z najważniejszych funkcji nowego Internet Explorera.

Internet Explorer od dawna pozostawał w tyle za innymi przeglądarkami pod względem funkcji i łatwości użytkowania. Dziewiąta wersja programu oferuje jednak kilka funkcji, które są co najmniej tak dobre, jak to, co oferują konkurenci. Wyróżnijmy świetne, nowe funkcje ochrony prywatności, w tym możliwość blokowania stron ze specjalnej listy zachowań (badanie skryptu wewnątrz stron). IE 9 pozwala też na samodzielne blokowanie określonych stron lub skorzystanie z listy witryn stworzonej przez Microsoft. Program ma też wbudowaną aplikację do mierzenia reputacji pobieranych plików oraz informowania o ewentualnych zagrożeniach.

Internet Explorer 9 zajął drugie miejsce w naszym teście HTML5, więc im więcej stron zacznie korzystać z nowoczesnych standardów, tym lepiej dla tej przeglądarki. Znacznie gorzej było w benchmarkach JavaScript (ostatnie miejsce) i w teście szybkości pełnego ładowania strony (średni czas 11,21 sekundy - najdłużej w stawce).

Zobacz również:

  • Mozilla blokuje dwa szkodliwe rozszerzenia dla Firefoxa

Ogólnie rzecz biorąc, Internet Explorer 9 jest dużo lepszy niż wcześniejesze wersje. Nareszcie można przenosić karty między różnymi oknami przeglądarki, a Ustawienia i Ulubione zakładki są łatwiejszego do znalezienia. IE 9 nadal nie ma wbudowanej funkcji do synchronizacji zakładek, ale można je w szybki sposób importować i eksportować. Bez dodatkowych motywów czy wbudowanej funkcji sprawdzania pisowni, IE 9 nie należy niestety do najbardziej przyjaznych programów.

Opera 11.61

Zalety:

+ Szybkość ładowania stron

+ Wyjątkowe podejście do dodatków (widżetów)

Wady:

- Opera nie lubi HTML5 (?)

- Mało opcji dotyczących zabezpieczeń

Pobierz w PC World: Opera 11.61

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Szybkie wybieranie w Operze 11.61 to coś w rodzaju graficznych zakładek, które pojawiają się przy uruchomieniu programu.

Opera to przeglądarka dla tych, którzy ponad wszystko cenią sobie szybkość otwierania stron. Interfejs użytkownika wygląda na bardziej dopracowaną wersję Internet Explorera 9. Zakładki i inne przyciski schowano pod jedną ikonką. Można się do tego przyzwyczaić, ale z drugiej strony, UI nie jest tak konfigurowalne jak na przykład w Firefoksie.

Razem z Chrome'em, Opera wygrała test ładowania strony wypełnionej grafiką. Uruchomienie jej zajęło jedynie 3,79 sekundy. Program w miarę dobrze poradził sobie również z wyświetlaniem JavaScriptu, zajmując czwarte miejsce w stawce. Gorzej było z HTML5, gdzie Opera przeskoczyła jedynie Safari. To o tyle interesujące, że Opera Software to pierwszy producent przeglądarek internetowych, który zaproponował HTML5 jako technologię webową przyszłości.

Opera udostępnia niektóre rozszerzenia i dodatki w postaci Widżetów - lekkich aplikacji, które można pobrać z repozytorium i uruchomić na pulpicie jako oddzielne programy. Opera nie musi być nawet uruchomiona, podczas korzystania z tych dodatków. Są to choćby proste gry komputerowe, czytnik RSSów itp.. Kolejna miła funkcja to Opera Turbo, która pozwala na kompresję przeglądanych stron internetowych przed ich uruchomieniem. Umożliwia to przeglądanie sieci nawet przy bardzo powolnym połączeniu.

Program obsługuje tryb prywatny i ostrzega przed niepewnymi stronami WWW. Niestety, pod względem bezpieczeństwa, Opera daje użytkownikom najmniej do powiedzenia. Chroni w ogólny sposób nie udostępniając zbyt wielu dodatkowych opcji.

Apple Safari 5.1.2

Zalety:

+ Dobre zabezpieczenia

+ Synchronizacja pomiędzy komputerem a urządzeniami iOS

Wady:

- Bardzo słabe wyniki w testach HTML5 i JavaScript

Pobierz w PC World: Safari 5.1.2

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Safari czyli coś dla wiernego fana Apple. Tylko dlaczego miałby on używać Windows?

Safari to niezła, dość intuicyjna w obsłudze przeglądarka. Używając komputera z systemem Windows, można jednak wybrać lepiej. Safari nie poradziło sobie za dobrze w żadnym z naszych testów. Nie jest ani zbyt szybkie, ani zbyt nowoczesne. Korzystanie z programu może też sprawić nieco kłopotów, zwłaszcza jeśli nie korzystamy z iCloud lub MobileMe, po prostu, jeśli nie jesteśmy pochłaniaczami wszystkich usług Apple.

Program ma dobre zabezpieczenia. Apple od dawna jest zwolennikiem domyślnego blokowania wyskakujących okienek, co znacznie poprawia korzystanie z internetu. Podobnie jak inne przeglądarki, Safari pozwala na pracę w trybie prywatnych oraz blokowanie "śledzenia" przez strony internetowe. Skoro przeglądarka Apple'a jest preinstalowana na wszystkich komputerach Mac OS X oraz iOS, synchronizacja z iPhone'em czy MacBookiem okaże się bardzo prosta. Od niedawna Safari ma też "piaskownicę" (sandbox) działającej na podobnej zasadzie do tej znanej z Chrome'a.

Słaby wynik, Safari zawdzięcza najgorszym wynikom w testach HTML5 oraz JavaScript i dość powolnemu otwieraniu strony internetowej (4,61 s, czwarte miejsce w zestawieniu).

____________________

Jaka jest Twoja ulubiona przeglądarka?