Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Przeglądarki internetowe są do siebie podobne, ale nie takie same. Jedne są szybsze jak Chrome, drugie - bardziej wszechstronne (Firefox), a jeszcze inne - szczególnie bezpieczne (IE). Przetestowaliśmy 6 wiodących przeglądarek i poznaliśmy ich główne zalety oraz wady.


Wszyscy korzystamy z przeglądarek internetowych. Skąd jednak wiedzieć, który z dostępnych programów będzie dla nas najlepszy? Wybór jest uzależniony od osobistych preferencji. Szukasz czegoś błyskawicznego? A może priorytetem jest bezpieczeństwo? Czy potrzebujesz wielu rozszerzeń i wtyczek?

Sprawdziliśmy jak działają popularne obecnie przeglądarki Chrome 17, Firefox 10, Internet Explorer 9, Opera 11.61, RockMelt 0.9 i Safari 5.1.2. Nasza uwaga skupiła się na szybkości, bezpieczeństwie, dodatkowych funkcjach i rozszerzeniach. W naszych testach, Google Chrome z numerkiem "17" okazał się najlepszym wyborem, m.in. dzięki szybkiemu wyświetlaniu JavaScriptów i ładowaniu stron, doskonałym zabezpieczeniom i potężnemu wachlarzowi dodatków i funkcji. Mozilla Firefox idzie z Chrome'em "web w web". Warto zauważyć, że najszybciej przetwarza kod HTML5 (także bardziej zaawansowane funkcje graficzne i multimedialne) co może mieć kluczowe znaczenie, skoro coraz więcej stron korzysta z tej technologii. Firefox ma też największe repozytorium dodatków.

Zobacz również:

  • Firefox - historia aktualizacji [08.09.2021]

RockMelt, przeglądarka oparta na frameworku Google Chromium, spodoba się miłośnikom serwisów społecznościowych. Głównym celem była doskonała integracja z Facebookiem czy Twitterem, a jak się okazało - dodatkowe paski tych serwisów nie spowolniły przesadnie działania programu.

Microsoft Internet Explorer uzyskał wynik poniżej oczekiwań. Może jednak jest to kwestia przyjętej punktacji. IE 9 nie oferuje motywów, nie pozwala na synchronizację zakładek (tudzież: "Ulubionych") chyba że korzystamy z Windows Live Mesh. Mimo to, przeglądarkę można pochwalić za możliwość bardzo dokładnego ustawienia opcji bezpieczeństwa oraz szybkie przetwarzanie HTML5.

Opera wyróżnia się szybkim ładowaniem stron (co niestety nie oznacza szybkiego renderowania HTML5) oraz znakomitą wersją mobilną. Apple Safari nie wypadło zaś szczególnie dobrze w żadnym z naszych testów. Wersja dla Windows wyraźnie ustępuje tej z Mac OS X.

Potestuj sam: Najlepsze benchmarki do testu przeglądarek

Podczas czytania naszych ocen, warto pamiętać, że każda przeglądarka zachowuje się inaczej w zależności od konfiguracji sprzętowej, połączenia internetowego, a także zmian, które wprowadził sam użytkownik (np. liczby dodatków, wybranego trybu przeglądania stron itp.).

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Wyniki najnowszych testów przeglądarek wykonanych przez laboratorium amerykańskiego PC Worlda. Wygrywa Chrome, a dalej: Firefox, RockMelt i Opera. Zgadzacie się z takim werdyktem?

Google Chrome 17

Najlepszy wybór

Zalety:

+ Pozwala zamknąć powolone lub "zamrożone" strony bez konieczności ponownego uruchamiania przeglądarki

+ Konstrukcja "piaskownicy" (sandbox) zapobiega infekcji złośliwym oprogramowaniem

Wady:

- Brak zintegrowanego czytnika RSS-ów

Pobierz w PC World: Google Chrome 17

Której przeglądarki używać? Chrome, Firefox, ...

Wśród dodatków do Google Chrome 17 wymienić można wiele popularnych gier znanych z wersji dla komórek. Na przykład: Angry Birds, Bejeweled.

Chrome zdobył nasze największe uznanie, dzięki prostocie obsługi, licznym rozszerzeniom oraz doskonałej wydajności. Minimalistyczny wygląd Chrome'a może nie przyciąga wzroku, ale pozostawia dzięki temu więcej miejsca do przeglądania stron WWW. Przeglądarka Google błyszczy w teście JavaScript, znacznie wyprzedzając całą konkurencję. Wiele popularnych stron internetowych, takich jak Facebook, Reddit, Twitter czy YouTube, używa JavaScriptu, aby poszczególne elementy mogły wczytywać się szybciej. Chrome potrafi wczytać stronę pełną grafik w mniej niż 4 sekundy. Te niezwykłe szybkości osiąga m.in. dzięki najnowszej funkcji ładowania stron jeszcze w trakcie wpisywania adresu.

Google Chrome ma jeszcze kilka ciekawych cech, których brakuje rywalom. Program uruchamia karty jako oddzielne procesy. Jeśli więc jeden z nich ulegnie awarii, cała przeglądarka nadal będzie działać sprawnie. Kiedy w trakcie przeglądania internetu, natrafisz na stronę w obcym języku, Chrome automatycznie wykryje jaki to język i zaproponuję jej przetłumaczenie w ciągu kilku sekund. Tłumaczenia wspierane przez Google Translate nie zawsze są może idealne, ale dadzą przynajmniej ogólne pojęcie na temat treści witryny. Przeglądarka od Google'a to też jeden z najbezpieczniejszych programów w zestawieniu. Głównie za sprawą "piaskownicy" (sandboksu), która nie pozwala na zarażenie ewentualną infekcją całego komputera (programy wczytywane są w odrębnym miejscu, piaskownicy, z której złośliwy kod nie może się wydostać).

Właściciele smartfonów lub tabletów z systemem operacyjnym Android 4.0 (Ice Cream Sandwich) docenią z pewnością możliwość synchronizacji zakładek Chrome i historii WWW pomiędzy różnymi urządzeniami. Z pomocą repozytorium dodatków Chrome Web Store możliwe jest pobranie licznych motywów, rozszerzeń i wtyczek. Są tu m.in. proste dodatki, jak wtyczka Evernote, ale też bardziej złożone, takie jak pełne wersje gier Angry Birds czy Bastion. W przeciwieństwie do Firefoksa, nie trzeba ponownie uruchamiać przeglądarki za każdym razem, kiedy instalujemy nowe rozszerzenie lub aplikację. Chrome nie posiada zintegrowanego czytnika RSS, co znaczy, że będzie trzeba znaleźć inny sposób na przeglądanie najnowszych informacji z sieci.