Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Telewizory już od dawna nie służą nam tylko do oglądania filmów, transmisji czy audycji. Gracze - zwłaszcza konsolowi - wykorzystują je jako ekrany do gier. Który z dwóch telewizorów Samsunga wybrać, aby rozrywka stała na wysokim poziomie?

Fot.: Samsung

Postaw na najwyższą rozdzielczość obrazu

Co łączy dwa telewizory marki Samsung, a co je dzieli? Zacznę najpierw od podobieństw. Zarówno Samsung QE50QN92CATXXH, jak i Samsung QE55Q80BATXXH to rozdzielczość 4K, czyli 3840 x 2160 px. Jest to w chwili obecnej jakość pozwalająca na fotorealistyczne zaprezentowanie obrazu, a zarazem zapewniająca doskonały kontrast, głębię barw i efekty wizualne. Druga - to zastosowanie w obydwu technologii QLED, czyli używanie kropek kwantowych w celu osiągnięcia optymalnego odwzorowania kolorów oraz wysokiego poziomu jasności, sięgającego nawet 2 tys. nitów. Dzięki odporności na światło widok na ekranie jest zawsze wyraźny i niezależny od jasności w pomieszczeniu. Ponadto oba te telewizory to Smart TV, co pozwala na podpięci ich do internetu oraz korzystanie z aplikacji. Działają pod kontrolą systemu operacyjnego Tizen.

Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Fot.: Samsung

A co je różni? Przede wszystkim rozmiary. Samsung QE50QN92CATXXH to model mniejszy, mający wyświetlacz o przekątnej 50". Rozmiar ten doskonale nadaje się do średniej wielkości salonów. Drugi model, czyli Samsung QE55Q80BATXXH to przekątna o 5" większa. Sprawdzi się w średnich oraz dużych pomieszczeniach. Pomimo różnic oba ta gabaryty zapewniają świetną widoczność nawet drobnych detali. Nieco większe różnice mamy z zastosowanych technologiach. Wymagają one osobnego omówienia.

Samsung QE50QN92CATXXH

Samsung QE50QN92CATXXH działa pod kontrolą procesora neuronowego AI Quantum 4K. Umożliwiło to m.in zastosowanie mechanizmu Quantum Mini LED, który sprawia, że lepiej kontrolowane jest podświetlenie ekranu. Dzięki udoskonalonej, 14-bitowej skali luminancji, można cieszyć się seansami wzbogaconymi o niedostrzegalne wcześniej szczegóły. Procesor umożliwia także skalowanie każdego obrazu do rozdzielczości 4K, więc nieraz zdziwisz się, jak realistycznie i barwnie będą wyglądać nawet starsze produkcje.

Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Fot.: Samsung

Jeśli chodzi o same gry, Smart Hub, czyli centrum aplikacji systemu Tizen, umożliwia obsługę Xbox Game Pass, dzięki czemu możesz bawić się na telewizorze nie tylko nie podpinając konsoli, ale nawet jej nie posiadając! Brak zacinania obrazu oraz jego płynność zapewnia nie tylko odświeżanie 144 Hz, ale również Zaawansowany Upłynniacz Ruchu Pro. Sprawdza się on także w innych sytuacjach, no. podczas oglądania transmisji sportowych czy filmów akcji. Podczas zabawy gracze mogą korzystać z dedykowanego dla nich trybu, który samoczynnie optymalizuje wszystkie ustawienia tak, aby cyfrowa rozrywka wypadła jak najlepiej.

Samsung QE55Q80BATXXH

Model QE55Q80BATXXH korzysta z tego samego procesora, co QE50QN92CATXXH. Jednak tutaj postawiono na Bezpośrednie Strefowe Podświetlenie, dzięki któremu strefy podświetlenia matrycy LED precyzyjnie regulują każdą scenę. Pozwala to wydobyć z niej głęboką czerń i czystą biel, co podnosi komfort i szczegółowość obrazu. Obsługa HDR10+ zapewnia efekty na poziomie studyjnym, co umożliwia zamienienie domowego salonu w salę kinową. Ale na tym nie koniec. Technologia Quantum Matrix odpowiada za precyzyjne podświetlenie, dodatkowo poprawiające kontrast.

Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Fot.: Samsung

Samsung QE55Q80BATXXH dysponuje także tymi samymi rozwiązaniami dla graczy, co mniejszy model, a ponadto możliwa jest samoczynna optymalizacja jasności obrazu w oparciu o porę dnia. Efekt - klimat zawsze zostanie zachowany. Wyświetlane obrazy mogą wydawać jeszcze bardziej realistyczne dzięki funkcji Wzmocnienie Głębi Obrazu. Oparta na sieciach neuronowych technologia zwiększa kontrast pierwszego planu, dzięki czemu wszystkie szczegóły nabierają wyrazistości i realnego wymiaru – tak, jak rejestruje to ludzkie oko. Jeśli grywasz na komputerze PC, istotna będzie dla Ciebie funkcja PC na Ekranie TV, która pozwala na bezprzewodowe przesłanie obrazu z komputera lub laptopa na ekran telewizora. Bawisz się jak chcesz, na czym chcesz i kiedy chcesz!

Telewizory Samsung to dźwięk najwyższej próby

Oba telewizory Samsung posiadają zaawansowane rozwiązania audio. W modelu 55-calowym możesz liczyć na takie, jak:

  • Q-Symphony - funkcja mająca za zadanie synchronizację dźwięku soundbara z głośnikami telewizora, co daje harmonijne współbrzmienie;
  • Dźwięk Podążający za Obiektem - dostarczy ci niezwykłych wrażeń, pozwalając na odkrycie nowego wymiaru realizmu o kinowej jakości brzmienia;
  • Dźwięk Dopasowany do Przestrzeni - telewizor przeanalizuje otoczenie, w którym go postawisz i automatycznie zoptymalizuje ustawienia w taki sposób, aby był doskonale przestrzenny.
Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Fot.: Samsung

Samsung QE50QN92CATXXH nie wypada pod tym względem gorzej. Mamy tu także Q-Symphony oraz Dźwięk Podążający za Obiektem. W konstrukcji telewizora znajdują się wbudowane głośniki wielokanałowe 4.2.2CH, zapewniające jego doskonałe brzmienie - scena jest szeroka, a wszystkie tony doskonale słyszane. Oba modele są zgodne z Dolby Atmos, co już samo w sobie świadczy o jego jakości.

Gry to nie wszystko

Telewizory Samsung doskonale nadają się do gier, ale na tym ich rola się nie kończy. Dzięki systemowi Tizen umożliwiają szybki dostęp do platform streamingowych, rozmaitych aplikacji, a także zarządzanie urządzeniami smart w domu. Dlatego każdy z nich może nie tylko stanowić centrum rozrywki, ale również zarządzania. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby prowadzić wideokonferencję z jego użyciem, można również przesłać na niego obraz ze smartfona i oglądać wykonane zdjęcia oraz klipy wideo na dużym ekranie.

Który TV będzie lepszy dla gracza? QE50QN92CATXXH czy QE55Q80BATXXH?

Fot.: Samsung

Samsung swoimi modelami udowadnia, że jedno urządzenie może posłużyć do wszystkiego. Perfekcyjny obraz, perfekcyjny dźwięk, połączenie bezprzewodowe i ogrom możliwości - czy można chcieć czegoś więcej? A który z nich lepiej wybrać? Ponieważ oba są równie dobre, niech wyznacznikiem będzie to, jakiej wielkości salonem dysponujesz. Do większego wybierz model 55", do mniejszego - 50". W obu przypadkach satysfakcja gwarantowana!