Który świat ocalisz? 10 gier RPG, które warto poznać

Prezentujemy 10 gier RPG dostępnych w polskich sklepach, przy których warto zatrzymać się na dłużej. Są wśród nich popularne produkcje, takie jak Wiedźmin i Dragon Age, ciekawe hack'n'slashe kultywujące tradycje Diablo i gry z elementami rozgrywki turowej. Coś dla siebie znajdą fani RPG-ów i wszyscy, którzy chcieliby dopiero zacząć przygodę z role-play'em.


Większość gier w naszym przeglądzie rozgrywa się w charakterystycznym dla tego gatunku świecie fantasy. Są jednak wyjątki od tej reguły. Opisujemy tu gry, które skupiają się akacji, ale też takie, w których najważniejsza jest opowieść i ciekawe wątki fabularne.

Przy każdej produkcji podajemy jej cenę na polskich rynku oraz datę produkcji. Ceny zostały zaczerpnięte z salonu internetowego Empik.pl. Możliwe, że niektóre gry taniej kupić można w innym sklepie.

Wiedźmin - cena 65 zł (rok produkcji 2007)

W grze wcielamy się w Geralta z Rivii. Postać tego białowłosego "wiedźmina" pochodzi z prozy Andrzeja Sapkowskiego. Dzięki literackim korzeniom historia opowiedziana w grze jest wyjątkowo dobrze napisana, a postacie mają w sobie sporo głębi.

Cała gra dość odważnie dotyka tematów tabu, przez co jest skierowana do osób dorosłych. Nie brakuje w niej przemocy i seksu. Wiele tu także dylematów i wyborów natury etycznej, choć nie oszukujmy się, chodzi tu przynajmniej w równie dużym stopniu o machanie mieczem, które dopracowane jest w każdym detalu. Oprócz tego gra zachwyca wyjątkową i stylową grafiką.

Dragon Age: Początek - 46 zł (rok produkcji 2009)

BioWare to studio znane z doskonałych gier RPG. Nie inaczej jest z Dragon Age, której fabuła osadzona jest w świecie pełnym fantastycznych stworzeń i skomplikowanych rozgrywek politycznych. Gra wykonana jest z epickim rozmachem i oferuje wiele godziny rozgrywki.

Dragon Age: Początek to ciekawa historia, bardzo dobre dialogi oraz świetny system walki, w którym dużą rolę odgrywa taktyka. Nasz bohater często będzie musiał podejmować decyzje, które zaważą na jego dalszych losach oraz losach całego świata. Grafika w grze stoi na wysokim poziomie i cechuje się dużą szczegółowością. Podobnie jak poprzedni tytuł i ta gra przeznaczona jest dla osób pełnoletnich.

Mass Effect - cena 22 zł (rok produkcji 2008)

Kolejna produkcja BioWare to wyjątkowa produkcja role-playing. Czyni ją taką już samo osadzenie gry w realiach SF, rzadziej spotykanych w grach tego typu. Poza tym gra w sprawny sposób łączy elementy RPG z momentami, w których rozgrywka przypomina raczej grę akcji z rozbudowaną taktyką.

W grze wcielamy się w komandora Sheparda, który razem ze swoimi ludźmi przemierza całą galaktykę, odkrywając coraz to większe tajemnice, walcząc z obcymi i ratując cały świat. Nie tylko los naszej planety, ale i całej galaktyki leży na naszych barkach. Jak Shepard będziemy musieli podjąć wiele trudnych decyzji. Mass Effect, podobnie jak wcześniej opisywane gry, w klasyfikacji PEGI otrzymała znacznik od 18 lat.