Który system bezpieczniejszy - Linux czy Windows?


Prawo Linusa

Ryszard Dałkowski: Prawo to zakłada pozytywne intencje i dobre chęci dużego grona ludzi mających na celu ewolucyjny rozwój tworzonego oprogramowania oraz analizę i przeglądanie kodu źródłowego, wprowadzanie poprawek. Tak było w czasach tworzenia jądra pierwszych wersji Linuksa w środowiskach akademickich, w których obracał się Linus Torvalds.

W tej chwili niestety jest inaczej. Konkurencja pomiędzy dystrybucjami Linuksa jest bardziej zażarta niż między Linuksem a Windows. Coraz więcej oczu zagląda do kodu źródłowego, po to by znaleźć lukę w zabezpieczeniach i ją wykorzystać. Najlepszym dowodem na to może być przykład serwera IRC UnrealIRCd (zespół pracujący nad tym popularnym oprogramowaniem serwerowym przez pół roku nie zauważył, że paczka z kodem źródłowym zawiera trojana).

Zobacz również:

  • Patch Tuesday: łatki dla Windows 10, 8.1 oraz 7

Przeciętnemu użytkownikowi wydaje się, że oprogramowanie Open Source jest rozwijane i tworzone przez dziesiątki czy setki tysięcy programistów. Niestety nie jest to do końca prawdą. Środowiska aktywnych programistów, wnoszących do kodu więcej niż 100 linii miesięcznie, to często kilkanaście osób. Mało tego, są to najczęściej "opłacani deweloperzy" zatrudnieni w jednej z firm przygotowujących konkretne dystrybucje, o czym często można przeczytać w Internecie.

Microsoft stosuje regułę Linusa na co dzień, jednak zgodnie z naszym modelem biznesowym. Udostępniamy wersje beta naszego oprogramowania bardzo szeroko, często w milionach egzemplarzy, jednak bez udostępnienia kodu źródłowego. W programach beta, oprócz samego oprogramowania użytkownicy otrzymują możliwość raportowania błędów i problemów w sposób automatyczny i wymagający jak najmniej wysiłku.

Miliony użytkowników testowych to nasze "oczy" i to nasza ogromna społeczność. Wewnątrz firmy tych "oczu" jest również całkiem sporo. Tym sposobem przy tworzeniu Windows 2000 Professional i Server pracowało 800 programistów i 2400 testerów.

Podsumowanie

Czy jest możliwa rzeczowa dyskusja o zaletach Linuksa w porównaniu z Windows czy przewagach systemu Microsoftu nad produktem open source? Głęboko w to wierząc zachęcamy do komentowania artykułu i do udziału w internetowej sondzie!