Który system operacyjny obsługuje najlepiej napędy SSD?

Chociaż żaden z głównych systemów operacyjnych nie został do tej pory zoptymalizowany do pracy z napędami SSD, to obsługują one w miarę poprawnie tego rodzaju pamięci masowe. Wielu może to zaskoczyć, ale przeprowadzone niedawno testy wykazały, że napędy SSD obsługuje najlepiej system Windows 2000.

Ponieważ dyski twarde są ostatnio coraz częściej zastępowane napędami SSD, użytkownicy chcieliby zapewne wiedzieć, który z powszechnie stosowanych systemów operacyjnych współpracuje najlepiej z takimi napędami. Testy takie przeprowadziła pod koniec zeszłego roku firma Patriot Memory (producent napędów SSD).

Okazało się, że napędy SSD obsługuje najefektywniej... system Windows 2000, uzyskując od 5 do 8% lepsze wyniki niż takie systemy operacyjne, jak Linux, Mac OS X, Vista i Windows XP (kolejność zgodna z uzyskanymi wynikami).

Inżynierowie prowadzący testy stwierdzili, że dzieje się tak głównie dlatego, ponieważ Windows 2000 nie obsługuje aplikacji w tle. Linux pracuje w podobny sposób, dlatego znalazł się na drugim miejscu. Vista pracuje co prawda szybciej niż XP, ale w przypadku XP użytkownik może wyłączyć obsługę aplikacji w tle, na co nie pozwala Vista.