Ku pamięci

Zróbcie dziś duży zapas klisz fotograficznych, a za rok będziecie je mogli korzystnie sprzedać na targu antyków - w cyfrowych aparatach do niczego się już nie przydadzą.


Od czasu wynalezienia fotografii ponad sto lat temu, sposób utrwalania obrazu na kliszy zmienił się stosunkowo niewiele. Wprawdzie skład chemiczny poszczególnych odczynników ulegał pewnym modyfikacjom, a proces obróbki materiału fotograficznego został znacznie udoskonalony, to radykalny przełom w sposobie zapisu i dalszego przetwarzania zdjęć nastąpił dopiero wraz z nadejściem aparatów cyfrowych. Wysłużona klisza została zastąpiona przez elektroniczne układy pamięci.

Prehistoria

Ku pamięci

Kartę SmartMedia można pomylić ze znaczkiem pocztowym.

Pierwsze modele aparatów cyfrowych wyposażone były we wbudowaną na stałe pamięć, którą nie sposób było rozszerzyć. Jej niewielka pojemność (zwykle 2 MB) skazywała użytkownika na częste zgrywanie zdjęć do komputera lub po prostu ich kasowanie. Przy ustawieniu najwyższej rozdzielczości i minimalnego stopnia kompresji można było zrobić nie więcej niż 4 zdjęcia. Przy takim ograniczeniu użyteczność aparatu podczas np. wakacyjnego wyjazdu stawała się co najmniej wątpliwa.

Na szczęście rozwój techniki postępuje bardzo szybko i większość producentów cyfrowych aparatów fotograficznych wyposaża dziś swoje urządzenia w wymienne nośniki danych o systematycznie wzrastającej pojemności. Sprzyja tej tendencji stały spadek cen pamięci, jaki obserwujemy od kilku lat.

Flash znaczy olśnienie

Na rynku funkcjonują w zasadzie 3 rozwiązania, z czego dwa zostaną prawdopodobnie w przyszłości.

Pierwszy pomysł jest zdecydowanie najprostszy pod względem konstrukcyjnym. Do zapisu danych wykorzystuje się bowiem najzwyklejsze dyskietki. Wbrew pozorom rozwiązanie to jest wciąż stosowane przez najbardziej renomowanych producentów, czego przykładem jest choćby model Sony MVC-FD 91.

<center>

Ku pamięci

Użytkownicy notebooków powinni zainteresować się specjalnymi adapterami, pozwalającymi odczytywać karty pamięci w gnieździe PC II.

Ku pamięci

Czytnik podłączany do portu równoległego pozwala na przesyłanie danych z kart pamięci z prędkością dochodzącą do 1500 KB/s.

</center>

Trudno nie dostrzec zalet tego wariantu: konstrukcja sprawdzona i niezawodna, a przenoszenie danych z aparatu do komputera jest wyjątkowo proste. Także koszt pojedynczej dyskietki jest bardzo niski, co ucieszy wielu użytkowników. Z drugiej strony dyskietki są mimo wszystko w dzisiejszych czasach rozwiązaniem archaicznym. Dokuczliwa wydaje się niewielka pojemność dyskietki; także czas zapisu zdjęć w porównaniu do kart pamięci ulega znaczącemu wydłużeniu.

Dwa, praktycznie równorzędne pod względem popularności rozwiązania, to karty pamięci CompactFlash i SmartMedia. W obydwu przypadkach wykorzystuje się pamięć typu Flash, co oznacza, że dane pozostają w pamięci nawet po odłączeniu zasilania. Pojemność dostępnych kart waha się między 2 a 16 MB w przypadku SmartMedii oraz 4 a 48 MB w przypadku CompactFlashu. Standardowo do aparatów dołączane są karty o najmniejszej dostępnej pojemności.

Pamiętaj

że karty CompactFlash przeznaczone dla zastosowań niefotograficznych zostały zoptymalizowane przede wszystkim pod względem prędkości odczytu, podczas gdy w przypadku aparatów cyfrowych wymagania są odwrotne: najważniejsza jest prędkość zapisu. Stanie się to bardziej oczywiste, gdy uświadomimy sobie, że przy zapisywaniu zdjęcia w formacie jpeg w rozdzielczości 1024x768, przy niskim stopniu kompresji, trzeba przesłać od kilkuset kilobajtów do czasem ponad megabajta danych. Dlatego warto zawsze kupować karty zaprojektowane specjalnie dla aparatów cyfrowych.

Pojawia się więc kluczowe pytanie: ile zdjęć można zmieścić na kartach poszczególnych rodzajów? Nie ma tu jednoznacznej odpowiedzi - wszystko zależy od rozdzielczości obrazu i stopnia jego kompresji. Jeżeli będziemy wykonywać zdjęcia wysokiej jakości i przyjmiemy, że przeciętny rozmiar pliku to około 500 KB, łatwo wtedy policzyć, że karta o pojemności 32 MB pozwoli na zapisanie 64 takich zdjęć.

Zauważmy przy tym, że wielu producentów podaje pojemność swoich kart nie przy maksymalnej, ale właśnie przy minimalnej jakości obrazu. Liczby te mogą wtedy wydawać się imponujące w przeciwieństwie niestety do jakości zdjęć uzyskanych przy takich ustawieniach.