Kubrick szeroko otwarty

Gdyby ktoś zadał mi to idiotyczne pytanie, co chciałbym zabrać ze sobą na bezludną wyspę, to dziś zapewne powiedziałbym, że zestaw filmów Stanleya Kubricka.


Gdyby ktoś zadał mi to idiotyczne pytanie, co chciałbym zabrać ze sobą na bezludną wyspę, to dziś zapewne powiedziałbym, że zestaw filmów Stanleya Kubricka.

W jednej ze scen dokumentu Życie w obrazach Tom Cruise mówi: już nigdy nie będzie nowego filmu Kubricka. W tym prostym stwierdzeniu zawiera się coś bardzo oczywistego, lecz jednocześnie zastanawiającego. Na jego filmy czekało się jak na coś, co odmierza rytm rzeczywistości, jak na coś naturalnego. Co parę lat dostawaliśmy kolejny temat do przemyśleń, dyskusji czy krytyki. Był symbolem wielkiego kina, pełnego treści, artystycznej wizji i bezkompromisowej dyscypliny artystycznej. Jednocześnie jego filmy wchodzą w dialog z widzem, nie są hermetycznymi, wyniosłymi monumentami, zawsze głęboko humanistyczne pozwalały na wśliźnięcie się na chwilę do ogrodów wielkiej sztuki.

Kubrick wypracował sobie idealną pozycję w świecie filmowym - nikt, łącznie z wielkim Warner Bros. nie mógł na niego wpływać, popędzać go czy wymuszać na nim swojej wizji. Reżyser sam wybierał scenariusze, czas, aktorów - dlatego m.in. na płytach DVD nie znajdziemy praktycznie żadnych niewykorzystanych scen czy wersji reżyserskich - każdy film był wersją reżyserską.

Zajmijmy się jednak wydarzeniem, jakim jest publikacja zestawu ośmiu najgłośniejszych filmów Kubricka.

Dystrybutor: Warner Home Video

Cena zestawu (8 filmów plus dokument Życie w obrazach) to 455 zł

Odyseja Kosmiczna 2001

Symboliczna, otwarta na interpretacje opowieść o człowieku, cywilizacji, metafizyce... No właśnie, tropy można mnożyć bez końca. Obraz zaczyna się od scen z małpoludami, wkraczającymi w okres cywilizacji, prowadzi nas przez erę podboju kosmosu, aż do spotkania z nowym niezrozumiałym etapem rozwoju. Tajemniczy monolit towarzyszy ludziom w przełomowych momentach, zwiastując przemiany. Kubrick dokonał tu niesamowitej rzeczy - czas wydaje się całkowicie posłuszny przekazowi - czasami miliony lat mijają z ujęcia na ujęcie, czasami jedna scena trwa niepokojąco długo (np. wyłączanie komputera HAL9000 błagającego o życie). Odyseja albo drażni, albo kompletnie oszałamia, zostawiając widza z setką pytań ważnych dla niego samego. Nawet jednak ci, którzy za pierwszym razem nie poddali się magii Odysei, prędzej czy później doceniają jej urok.

Obraz jest czysty, bez śladów kompresji - szczególnie dobrze wyglądają sceny kosmiczne z głęboką czernią i początkowe sceny ze słonecznych sawann. Zapisano go w oryginalnym, dość nietypowym formacie 2,2:1 - dlatego że transferu dokonano z oryginalnej taśmy 65 mm. Różnica między nim a formatem 2,35:1, w którym można było dostać film wcześniej, jest ogromna - obraz jest idealnie skomponowany. Nawiasem mówiąc, wiele kin nie było przystosowanych do wyświetlania oryginalnego formatu, oferując CinemaScope, czyli wspomniane 2,35:1. Na DVD mamy więc okazję zobaczyć Odyseję taką, jakiej chciał sam Kubrick. Oczywiście, zastosowano transfer anamorficzny.

Dźwięk 5.1 jest wyśmienity. Wszystkie efekty brzmią bardzo czysto, a subwoofer dodaje wibracji w kluczowych momentach.

Przepiękna muzyka klasyczna, wbrew moim obawom, prezentuje się w 5.1 po prostu świetnie - powinna tak być zrobiona od początku. Słowem - gratulacje dla Warnera, świetna robota.

Za efekty wizualne w Odysei... Stanley Kubrick otrzymał Oscara.

Odyseja kosmiczna 2001

#Reżyser:# Stanley Kubrick
#Scenariusz:# Stanley Kubrick i Arthur C. Clark
#Obsada:# Keir Dullea, Gary Lockwood
#Rok:# 1968
#Czas:# 143 min
#Dodatki:# wybór scen, trailer
#Cena:# 99 zł
#Język:# angielski, hiszpański
#Napisy:# angielskie, hiszpańskie, portugalskie, hebrajskie, polskie, greckie, czeskie, tureckie, węgierskie, chorwackie
#Dźwięk:# DD 5.1
#Nośnik:# jednostronna, dwuwarstwowa
#Obraz:# 16:9; 2,2:1 anamorficzny; kolor