Kubuntu 8.04 nie zakwalifikowany do serii LTS !

Twórcy dystrybucji Kubuntu przy porozumieniu z przedstawicielami firmy Canonical ogłosili, że ich system w najbliższej edycji 8.04 nie zostanie zaliczony do serii LTS (Long Term Support) z powodu niedoskonałego środowiska graficznego KDE 4.

Kubuntu 8.04 nie zakwalifikowany do serii LTS !

Kubuntu 7.10

Twórcy projektu Ubuntu wraz z grupami programistów zajmujących się oficjalnymi modyfikacjami systemu (Kubuntu, Edubuntu, Xubuntu) co jakiś czas wydają edycję LTS, czyli wydanie z trzyletnim wsparciem technicznym dla wersji Desktop i pięcioletnim dla wersji Server. Edycje te dotąd były najstabilniejszymi produktami serii Ubuntu, dlatego użytkownicy oczekują jeszcze lepszych rezultatów od programistów pracujących nad wersją 8.04 (Hardy Heron) systemu.

Właśnie z tego powodu Kubuntu zostało wykluczone z planów długoterminowego wsparcia. Powodem tej decyzji jest środowisko graficzne KDE 4, którego premiera jest przewidziana niedługo przed wydaniem stabilnego Kubuntu Hardy Heron. Tak krótki okres nie pozwoli na stworzenie w pełni stabilnego, a zarazem zaliczającego się do serii LTS, systemu.

Pojawiła się również idea zawarcia w dystrybucji dwóch środowisk graficznych: KDE 4.0 i KDE 3.5.8 , lecz nadal wyklucza to nadanie systemowi statusu LTS. Wszystko wskazuje na to, iż pierwszy raz od czasu założenia projektu przerwana zostanie tradycja nadawania długoterminowego wsparcia dla wszystkich modyfikacji Ubuntu wybranej wersji. Mimo to seria 8.04 przyniesie za sobą wiele nowości i innowacji.

Więcej informacji na ten temat można odnaleźć pod tym adresem.