Kuleje w Polsce zarządzanie procesami

Jak wynika z przeprowadzonego przez serwis PROCESOWCY.PL badania, organizacje funkcjonujące w Polsce mają wysoką świadomość procesową w zakresie identyfikowania i opisywania procesów. Gorzej wygląda sytuacja jeśli chodzi o zarządzanie zidentyfikowanymi procesami.

Z badania wynika, że nawet jeśli procesy mają zdefiniowany system pomiarowy, to zazwyczaj nie jest on powiązany z celami strategicznymi organizacji, a takie powiązanie to podstawowe założenie koncepcji BPM (Business Process Management).

Jednym z kluczowych problemów z punktu widzenia relacji Biznes-IT jest właścicielstwo procesów. Według informacji zebranych podczas badania tylko 34% organizacji posiada właścicieli procesów, z czego 80% właścicieli jest w randze dyrektora. Wyniki te są niepokojące, ponieważ to właśnie właściciel procesu jest głównym punktem kontaktu dla IT (zarówno dla projektów wdrożeniowych, jak również dla zmian maintenance’owych).

Posumowanie wybranych części przeprowadzonego badania opublikowane zostanie w najbliższym wydaniu magazynu CIO. Cały raport dostępny będzie od 10 marca na stronach serwisu PROCESOWCY.PL.

Badanie dojrzałości procesowej polskich organizacji przeprowadził serwis PROCESOWCY.PL przy współpracy z firmą Sofrecom Polska.