Kulisy przejęcia Możejek - wywiad wideo z prezesem Orlenu

Dzisiaj Orlen podpisał umowę o kupnie akcji Możejek od Yukos International, a jutro podpisana zostanie umowa dotycząca kupna akcji tej rafinerii od rządu Litwy.

Najbardziej ryzykowne decyzje menedżerów to fuzje i przejęcia. Kulisy takich transakcji są fascynujące. Orlen za Możejki zapłaci prawie 3 mld dolarów. To rekordowe przejęcie zagranicznej firmy przez polską.

Tak wielka transakcja nie powtórzy się w najbliższych latach. Warto poznać jej kulisy, właśnie w dniu podpisania umowy o transakcji.

Kulisy tej transakcji przedstawiamy w rozmowie z wiceprezesem ds. inwestycji kapitałowych Orlenu, Cezarym K.Smorszczewskim, który był liderem zespołu negocjującego warunki przejęcia Mozejek.

Przed rokiem Cezary K.Smorszczewski doprowadził do przejęcia przez Orlen czeskiego Unipetrolu. Wówczas też było to rekordowe przejęcie w historii polskich firm. Możejki pobiły ten rekord.

Rozmowa ta została nagrana podczas okładkowego wywiadu do styczniowej edycji miesięcznika kadry zarządzającej "CEO", wydawanego przez amerykańską grupę IDG.

Zapraszamy do oglądania materiału wideo.


Zobacz również