Kumple Apacza - Apache Friends XAMPP

Pewnie wielu próbowało zainstalować i uruchomić serwer Apache i pewnie wielu wie, że nie jest to bardzo łatwe. Kolejne problemy pojawiają się, kiedy chce się go poprawnie skonfigurować do współpracy z bazą MySQL, PHP, czy też Perl'em. Wszyscy, którzy tego próbowali powinni wypróbować Apache Friends XAMPP.

Może się to wydawać nieprawdopodobne, ale wystarczy pobrać cały pakiet z sieci, rozpakować i od razu można zacząć pracę. Na XAMPPie można uruchomić nie tylko własną stronę domową, ale również skomplikowany projekt komercyjnej strony WWW. XAMPP, z powodów dotyczących bezpieczeństwa, jest zalecany raczej jako narzędzie deweloperskie, a nie oprogramowanie serwera WWW. Na przykład doskonale nadaje się do testowania kompatybilności aplikacji i szybkiego przełączania pomiędzy PHP 4 i PHP 5.

Dostępne są trzy pakiety dystrybucyjne, każdy dla innej platformy systemowej.

Dystrybucja linuksowa zawiera między innymi:

Apache Friends XAMPP

Apache Friends XAMPP

- serwer HTTP Apache;

- bazę danych MySQL;

- PHP + PEAR;

- Perl;

- serwer FTP - ProFTPD;

- phpMyAdmin;

- rozszerzenie SSL do serwera Apache - OpenSSL;

- i inne.

Dystrybucja dla systemów Windows oprócz podstawowych składników posiada także:

- Mercury Mail Transport System dla Win32 i NetWare Systems v3.32;

- serwer FTP FileZilla;

- i inne

Dystrybucja dla systemu Solaris jest jeszcze we wczesnej fazie rozwoju i może nie być w pełni stabilna i trzeba się liczyć z możliwymi błędami. Jest ona testowana i rozwijana pod wersją 8 systemu. Pakiet ten jest okrojoną wersją dystrybucji linuksowej.

Strona domowa

Artykuł o XAMPP


Zobacz również