Kup MP3, wojskowe pliki otrzymasz gratis

Pewien mieszkaniec Nowej Zelandii kupił w sklepie używany odtwarzacz MP3. Ze zdumieniem odkrył, że w pamięci urządzenia znajdują się pliki amerykańskiej armii.

Pliki odkryte w odtwarzaczu MP3 zawierały nazwiska i numery ubezpieczeń społecznych żołnierzy służących w Iraku i Afganistanie. Znajdowała się tam także lista sprzętu dostarczonego do amerykańskich baz w Afganistanie oraz omówienie misji wojskowych. Przeglądając dane można było także znaleźć informacje o ciążach wśród personelu wojskowego. Pliki zapisane na odtwarzaczu nie były w żaden sposób zabezpieczone ani zaszyfrowane. Zaznaczyć należy, że nie były one aktualne - pochodziły z 2005 roku.

Nie jest to pierwszy przypadek tego typu. We wrześniu ubiegłego roku w aparacie cyfrowym kupionym na e-Bay odkryto tajne dane należące do brytyjskiej służby wywiadowczej MI6. Były to zdjęcia oraz nagrania podejrzanych o działalność terrorystyczną.

Takie wpadki zdarzają się także w Polsce. Niedawno informowaliśmy o znalezieniu przez przypadkowego przechodnia przenośnej pamięci z dokumentami mazowieckich prokuratur w jednej z podwarszawskich miejscowości.