Kupić czy zaczekać?

Łatwe kopiowanie filmów DVD - to by było coś! Wystarczy kupić nagrywarkę? Ale jaką? Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się z wynikami porównawczego testu napędów.


Łatwe kopiowanie filmów DVD - to by było coś! Wystarczy kupić nagrywarkę? Ale jaką? Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się z wynikami porównawczego testu napędów.

Duplikowanie filmów DVD wcale nie jest takie proste. Producenci zadbali bowiem o stosowne zabezpieczenia. Wprawdzie można znaleźć w Internecie narzędzia do odszyfrowywania i rozkodowywania filmów, jednak wcale nie oznacza to, że dają się nagrywać na płyty DVD. Obecne nagrywarki zapisują co najwyżej 4,7 GB na jednym nośniku, a prawie wszystkie filmy zajmują więcej miejsca (są nagrywane technologią dwuwarstwową). Czy można wymyślić lepsze zabezpieczenie?

Zatem po co kupować nagrywarkę DVD? Nowa technologia na pewno zainteresuje posiadaczy domowych kamer wideo. Czyż nie jest kusząca możliwość zmontowania w komputerze filmu z urlopu i odtworzenia go znajomym z odtwarzacza DVD? Oferta sklepowa zachęca do zakupu, jednak przeciwdziała temu walka producentów o pierwszeństwo standardu, opłaty licencyjne i pierwszeństwo na rynku.

Test nagrywarek DVD - opis kryteriów

Na łączną ocenę każdego modelu składają się oceny w pięciu kategoriach: wydajność, kompatybilność, możliwości, serwis i obsługa techniczna, a także cena. Kategorie prędkości, kompatybilności i ceny mają 25-procentowy udział w ocenie łącznej. W kategorii możliwości udział wynosi 20 procent, a w kategorii serwisu i obsługi technicznej tylko 5 procent. Gdy nagrywarka uzyskuje najlepsze wyniki w danej kategorii, pokonując wszystkie napędy, ich dotychczasowe oceny (w tej kategorii) zostają zmniejszone. Dzieje się tak, ponieważ zawsze ustalamy oceny w stosunku do zwycięzcy w danej kategorii.

Prędkość - test w 9 etapach

Komputer przeznaczony do testowania nagrywarek DVD składa się z następujących podzespołów: płyta główna Asus CUSL2-C, procesor Pentium III taktowany z częstotliwością 800 MHz, pamięć SDRAM o pojemności 128 MB, karta graficzna (interfejs: PCI) Matrox G450 z 32 MB pamięci SDRAM, napęd CD-ROM SCSI Plextor UltraPlex 40x(max), napęd DVD-ROM (interfejs: Atapi) Toshiba SD-M1612 i twardy dysk (Ultra-DMA/100) IBM DTLA-307030. Nagrywarki Atapi podłączaliśmy do interfejsu IDE na płycie głównej, a modele SCSI do host-adaptera SCSI (Adaptec AHA-2904). Nagrywarki wyposażone w interfejs USB testowaliśmy z użyciem karty Adaptec USB2 Connect (kompatybilna z USB 1.1). W przypadku modeli FireWire zastosowaliśmy odpowiednią kartę firmy Western Digital.

Ocena prędkości składa się w 60 procentach z oceny trybów DVD, a pozostałe 40 procent przypada na tryby CD. Nieobsługiwane formaty zapisu nie mają negatywnego wpływu na ocenę wydajności. Są poddawane ocenie w kategorii kompatybilności.

Ocena trybów DVD

Oceniając wydajność, mierzymy czas kopiowania płyty DVD w każdym z obsługiwanych trybów DVD - czyli DVD-R(W), DVD+R(W) i DVD-RAM. Wyniki uzyskane w obu formatach R lub w formatach RW/RAM mają po 45 procent udziału w ocenie wydajności DVD. Do przeprowadzenia testów używamy płyty DVD dołączonej do czasopisma Gamestar (wydanie 2/2002), która jest po brzegi wypełniona danymi i sekwencjami wideo (łączna pojemność: 4,38 GB). Za każdym razem stosujemy program nagrywający dołączony przez producenta napędu. Jeśli w pakiecie brakuje oprogramowania, przeprowadzamy testy z użyciem programu Nero Burning ROM 5.5. Następnie mierzymy wydajność odczytu DVD za pomocą tego samego krążka DVD. Prędkość odczytywania DVD ma 10-procentowy udział w ocenie wydajności. Wynik podajemy w tabeli jako wielokrotność prędkości 1x (czyli 1,38 MB/s).

Ocena trybów CD

Zgodność w rodzinie DVD

Nie wszystko, co marketingowcy zwą kompatybilnym, okazuje się takie w rzeczywistości. Nasze testy wykazały, że tylko format DVD-R może rozwiać niemal wszelkie podejrzenia o niekompatybilność. Spośród dziesięciu napędów DVD-ROM wybranych z obecnej oferty rynkowej, tylko jeden odmówił odczytu płyty zapisanej w tym formacie. Z dziesięciu wybranych odtwarzaczy DVD żaden nie odmówił odtworzenia płyty DVD-R. Zupełnie inaczej było podczas testu kompatybilności formatów DVD-RW i DVD+RW. Wprawdzie obie płyty działały w ośmiu z dziesięciu odtwarzaczy DVD, lecz wystąpiły poważne problemy z odtwarzaniem w napędach DVD-ROM. Zaledwie sześć z dziesięciu napędów wykryło krążek DVD-RW, a tylko trzy zaakceptowały płytę DVD+RW.

Na pierwszym etapie testów trybu CD mierzymy czas kopiowania zwyczajnej, 73-minutowej płyty audio na nośnik CD-R. Wynik ma 40-procentowy udział w kategorii wydajności w trybie CD. Kopiowanie odbywa się w aplikacji dołączonej przez producenta i z włączoną opcją kopiowania "w locie". Oznacza to, że utwory są kopiowane bezpośrednio z płyty źródłowej na docelową, bez buforowania na twardym dysku.

Dwa kolejne etapy testu polegają na skopiowaniu 630 MB danych na nośnikach CD-R i CD-RW. Oba czasy mają 25-procentowy udział w ocenie wydajności w trybie CD. Pozostałe 10 procent przydzielamy testowi UDF. Używając sterownika UDF dołączonego przez producenta, formatujemy nośnik CD-RW w trybie UDF (30 procent udziału w ocenie wydajności UDF). Potem mierzymy czas zapisywania całej płyty CD-RW w trybie UDF. Uzyskany wynik ma 70-procentowy udział w końcowej ocenie wydajności w trybie UDF.

Kompatybilność

Program Nero DVD Speed jest niezawodnym narzędziem do ustalania osiągów napędu. Najbardziej istotne parametry to prędkość odczytu, średnie czasy dostępu i obciążenie procesora.

Program Nero DVD Speed jest niezawodnym narzędziem do ustalania osiągów napędu. Najbardziej istotne parametry to prędkość odczytu, średnie czasy dostępu i obciążenie procesora.

Obecnie rynek oferuje cztery formaty zapisu DVD. Są to: DVD-R, DVD-RW, DVD+RW i DVD-RAM (niebawem ma pojawić się piąty format - DVD+R). Za obsługiwanie poszczególnych formatów R i RW nagrywarka otrzymuje po 35 procent w kategorii formatów zapisu (ta zaś ma 50-procentowy udział w łącznej ocenie kompatybilności). Dodatkowe punkty (10 procent) przydzielamy za obsługę formatu DVD-RAM i formatów CD-R(W) (maksymalnie 20 procent). Szczegółowy opis poszczególnych standardów znajdziesz w artykule "Zapis w wielkim stylu" (PCWK 11/2001, str. 96).

W obecnej sytuacji na rynku nagrywarek DVD problem nie polega wyłącznie na tym, że funkcjonują różne, wzajemnie niekompatybilne formaty zapisu. Większe znaczenie ma kwestia, czy nagrana płyta da się odtworzyć zarówno w pecetowym napędzie DVD-ROM, jak i w odtwarzaczu DVD. Testujemy to, nagrywając sekwencję wideo na nośniki poszczególnych typów. Potem usiłujemy ją odtworzyć w dziesięciu obecnych napędach DVD-ROM zainstalowanych w komputerach testowych naszego laboratorium. Stopień kompatybilności z odtwarzaczami DVD sprawdzamy, używając 10 modeli, sprzedawanych obecnie przez monachijskie hipermarkety elektroniczne. Kompatybilność odczytywania w napędach i odtwarzaczach ma 50-procentowy wpływ na łączną ocenę kompatybilności.

Możliwości

Ta kategoria dotyczy przede wszystkim trybu CD-R(W) i dostępnych w nim, specyficznych formatów zapisu, takich jak np. RAW-DAO z 96. bajtem subkanałowym. Format DVD nie ma porównywalnych właściwości, które można byłoby poddać ocenie. Łączna ocena w kategorii możliwości składa się z dwóch podpunktów: dane techniczne / tryby zapisu (80-procentowy udział w ocenie łącznej) i wyposażenie (20-procentowy udział).

Pierwszy z wymienionych podpunktów składa się z sześciu kolejnych kategorii. Jeśli nagrywarka oferuje sprzętowe zabezpieczenie przed opróżnianiem bufora (np. technologię Burn-Proof lub Just Link), otrzymuje 30 punktów. Typ interfejsu premiujemy maksymalnie 10 punktami: Atapi 0 punktów (uznajemy za standard), SCSI 5 punktów, FireWire lub USB 2.0 10 punktów. Za obsługę zapisu w trybie RAW-DAO z 96. bajtem subkanałowym przyznajemy 30 punktów, a za odczyt w tym trybie 5 punktów. Wymienione funkcje testujemy programem CloneCD, kopiując zabezpieczoną płytę z grą. Napęd otrzymuje wspomnianą liczbę punktów, jeśli można bez problemów zainstalować i uruchomić grę ze skopiowanej płyty. Dodatkowe 15 punktów przydzielamy nagrywarkom, które obsługują modulację EFM (Eight to Fourteen Modulation). Tryb EFM odgrywa istotną rolę podczas kopiowania płyt zabezpieczonych metodą SafeDisc 2. Test EFM, który przeprowadzamy, polega na odtworzeniu skopiowanej płyty w innym napędzie. Oprócz tego napęd zdobywa 5 punktów, jeśli potrafi nagrywać 90-minutowe płyty. Dodatkowe 5 punktów otrzymuje za zdolność nagrywania płyt 99-minutowych. W opisywanej podkategorii nagrywarka może uzyskać maksymalnie 100 punktów.